AlegeriParlamentare2009

Dezbateri electorale la radio şi televiziune

Conform regulamentului Comisiei Electorale Centrale privind reflectarea campaniei electorale în mijloacele de informare în masă, instituţiile audiovizualului vor organiza dezbateri timp de nu mai puţin de 90 minute pe zi, în una sau în mai multe emisiuni. Formatul dezbaterilor este ales de către instituţiile media şi, în urma consultărilor prealabile cu concurenţii electorali, acestea stabilesc tematica. Concurenţii sunt selectaţi în baza unuia din cele patru criterii: ordinea de prezentare a cererilor la instituţia audiovizualului, ordinea de înregistrare la CEC, ordinea alfabetică sau tragerea la sorţi.

În acesta campanie electorală 18 posturi de televiziune şi 7 posturi de radio au declarat că vor organiza dezbateri electorale. Mai jos prezentăm orarul dezbaterilor electorale la posturile TV şi radio care au cea mai mare arie de acoperire.

Orarul dezbaterilor electorale

DataMoldova-1TV-7PRO TV ChişinăuEURO TV ChişinăuRadio MoldovaVocea Basarabiei
luni, 27 iulie19:40–20:10
PSD
PNL

21:40–22:25
PEMAVE
PLDM
PPCD

22:30–23:15
PDM
AMN
PCRM
    08:00–08:30
PSD
PNL

11:00–11:45
PEMAVE
PLDM
PPCD

17:00–17:45
PDM
AMN
PCRM
15:15–16:30
PCRM
PSD
PDM

20:30–21:40
AMN
PLDM
PL
PPCD
duminică, 26 iulie      15:00–16:30
AMN
PCRM
PL
PPCD
PLDM
PDM
PSD
sîmbătă, 25 iulie      10:15–12:00
AMN
PCRM
PL
PPCD
PLDM
PDM
PSD
vineri, 24 iulie19:40–20:10
PPCD
PL

21:40–22:10
PDM
PNL

22:30–23:00
MAE
PL
   19:00–20:30
PSD
PEMAVE
08:00–08:30
PPCD
PL

11:00–11:30
PDM
PNL

17:00–17:30
MAE
PL
15:15–16:30
PPCD
PSD
PDM

20:30–21:40
AMN
PL
PLDM
PCRM
joi, 23 iulie19:40–20:10
PLDM
PEMAVE

21:40–22:10
PSD
PCRM

22:30–23:00
AMN
MAE
19:20–19:50
PSD
PLDM

21:30–22:00
PPCD
AMN
21:00–22:00
PNL
PPCD
PLDM
19:00–20:30
PPCD
PNL
08:00–08:30
PLDM
PEMAVE

11:00–11:30
PSD
PCRM

17:00–17:30
AMN
MAE
15:15–16:30
PL
PPCD
PSD

20:30–21:40
AMN
PCRM
PDM
PLDM
miercuri, 22 iulie19:40–20:10
MAE
PL

21:40–22:10
PDM
PLDM

22:30–23:00
PSD
PPCD
19:20–19:50
PCRM
PEMAVE

21:30–22:00
PDM
PLDM
21:00–22:00
PSD
AMN
19:00–20:30
MAE
PCRM
PDM
08:00–08:30
MAE
PL

11:00–11:30
PDM
PLDM

17:00–17:30
PSD
PPCD
15:15–16:30
PCRM
PL
PPCD

20:30–21:40
PDM
PSD
PLDM
AMN
marţi, 21 iulie19:40–20:10
PNL
PSD

21:40–22:10
PEMAVE
PNL

22:30–23:00
AMN
PCRM
19:20–19:50
PSD
AMN

21:30–22:00
PL
PDM
21:00–22:00
MAE
PEMAVE
19:00–20:30
AMN
PLDM
PL
08:00–08:30
PNL
PSD

11:00–11:30
PEMAVE
PNL

17:00–17:30
AMN
PCRM
15:15–16:30
PPCD
PLDM
PL

20:30–21:40
PSD
AMN
PDM
PCRM
luni, 20 iulie19:40–20:10
PL
PLDM

21:40–22:10
PPCD
PDM

22:30–23:00
MAE
PEMAVE
  21:00–22:00
PCRM
PL
PDM
  08:00–08:30
PL
PLDM

11:00–11:30
PPCD
PDM

17:00–17:30
MAE
PEMAVE
15:15–16:30
PCRM
PSD
AMN

20:30–21:40
PDM
PLDM
PL
PPCD
duminică, 19 iulie      15:00–16:30
AMN
PCRM
PL
PPCD
PLDM
PDM
PSD
sîmbătă, 18 iulie      10:15–12:00
AMN
PCRM
PL
PPCD
PLDM
PDM
PSD
vineri, 17 iulie19:40–20:10
MAE
PLDM

21:40–22:10
PNL
PCRM

22:30–23:00
AMN
PCRM
   19:00–20:30
AMN
PPCD
PNL
08:00–08:30
MAE
PLDM

11:00–11:30
PNL
PCRM

17:00–17:30
AMN
PCRM
15:15–16:30
PPCD
PSD
AMN

20:30–21:40
PCRM
PL
PDM
PLDM
joi, 16 iulie19:40–20:10
PL
AMN

21:40–22:10
PSD (Vasile Tarlev)
PPCD (Victor Ciobanu)

22:30–23:00
PEMAVE
PDM
19:20–19:50
PLDM
PDM

21:30–22:00
PNL (Vitalia Pavlicenco)
PPCD (Igor Ciuru)
21:00–22:00
PSD (Dumitru Braghiş)
MAE (Anatol Petrencu)
19:00–20:30
PCRM
PLDM
08:00–08:30
PL
AMN

11:00–11:30
PSD
PPCD

17:00–17:30
PEMAVE
PDM
15:15–16:30
AMN
PPCD
PLDM

20:30–21:40
PCRM
PDM
PL
PSD
miercuri, 15 iulie19:40–20:10
PPCD
PL

21:40–22:10
AMN (Valeriu Cosarciuc)
PSD (Dumitru Braghiş)

22:30–23:00
PDM (Valeriu Lazar)
PEMAVE (Vladimir Braga)
19:20–19:50
PL
MAE

21:30–22:00
PEMAVE (Anatolie Prohniţchi)
PCRM (Igor Grigoriev)
21:00–22:00
PEMAVE (Andrei Dumbrăveanu)
PL (Ana Guţu)
PPCD (Victor Ciobanu)
19:00–20:30
PEMAVE
MAE
PL
08:00–08:30
PPCD
PL

11:00–11:30
AMN
PSD

17:00–17:30
PDM
PEMAVE
15:15–16:30
PCRM (Ion Ceban)
PDM
PL (Dorin Chirtoacă)
MAE (Anatol Petrencu)

20:30–21:40
AMN (Victor Ţuţuc)
PPCD
PSD (Iurie Bolboceanu)
PLDM (Veaceslav Negruţa)
marţi, 14 iulie19:40–20:10
PEMAVE
MAE

21:40–22:10
PNL
PCRM

22:30–23:00
PLDM
MAE
  21:00–22:00
PDM (Oleg Serebrian)
AMN (Victor Osipov)
19:00–20:30
PSD
PDM
08:00–08:30
PEMAVE
MAE

11:00–11:30
PNL (Vitalia Pavlicenco)
PCRM (Iurie Muntean)

17:00–17:30
PLDM
MAE
15:15–16:30
PLDM (Iurie Leancă)
PPCD
PDM (Andrei Popov)
PNL (Vitalia Pavlicenco)

20:30–21:40
PCRM (Grigore Petrenco)
PSD
PL (Alexandru Arseni)
AMN (Constantin Lazari)
luni, 13 iulie19:40–20:10
PNL
PL

21:40–22:10
PPCD
PCRM

22:30–23:00
MAE
PEMAVE
  21:00–22:00
PNL (Vitalia Pavlicenco)
PCRM (Vladimir Ţurcan)
PLDM (Vlad Filat)
  08:00–08:30
PNL
PL

11:00–11:30
PPCD
PCRM

17:00–17:30
MAE
PEMAVE
15:15–16:30
PL (Vadim Cojocaru)
PPCD (Igor Ciuru)
AMN (Victor Ţuţuc)
MAE (Anatol Petrencu)

20:30–21:40
PDM
PSD (Ion Prisăcaru)
PLDM (Veaceslav Negruţa)
PCRM (Iurie Muntean)
duminică, 12 iulie      15:00–16:30
PPCD (Ghenadie Vaculovschi)
PCRM
AMN (Vasile Balan)
PDM
PSD (Galina Bostan)
PLDM (Tudor Deliu)
PL (Valeriu Munteanu)
sîmbătă, 11 iulie      10:15–12:00
PDM
PSD
AMN
PLDM
PL
PPCD
PCRM
vineri, 10 iulie19:40–20:10
AMN
PLDM

21:40–22:10
PSD
PLDM

22:30–23:00
PDM
AMN
    08:00–08:30
AMN (Valeriu Cosarciuc)
PLDM (Vlad Filat)

11:00–11:30
PSD
PLDM

17:00–17:30
PDM
AMN
15:15–16:30
PLDM (Veaceslav Negruţa)
PPCD (Victor Ciobanu)
AMN (Victor Ţuţuc)

20:30–21:40
PCRM
PSD (Iurie Bolboceanu)
PDM (Valeriu Lazar)
PL (Mariana Ambros)
joi, 9 iulie19:40–20:10
PL (Anatolie Şalaru)
PNL (Vitalia Pavlicenco)

21:40–22:10
PPCD (Ghenadie Vaculovschi)
PSD (Vasile Tarlev)

22:30–23:00
PDM (Marian Lupu)
PCRM (Iurie Muntean)
    08:00–08:30
PL
PNL

11:00–11:30
PPCD
PSD

17:00–17:30
PDM
PCRM
15:15–16:30
PCRM (Grigore Petrenco)
AMN (Victor Guzun)
PL (Ana Guţu)

20:30–21:40
PLDM (Mihai Godea)
PDM (Oleg Serebrian)
PSD
PPCD (Dinu Ţurcanu)
DataMoldova-1TV-7PRO TV ChişinăuEURO TV ChişinăuRadio MoldovaVocea Basarabiei