Alegerile parlamentare din 2019 în Republica Moldova - alegeri.md
 AlegeriGăgăuzia2008

Rezultatele alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei din 16 şi 30 martie 2008

Rezultatele alegerilor pentru Adunarea Populară a Găgăuziei 2008
În martie 2008, în unitatea teritorială autonomă cu statut special Găgăuzia (Gagauz Yeri) au avut loc alegeri pentru cea de-a patra legislatură a Adunării Populare (Halk Topluşu), în cadrul a 35 de circumscripţii uninominale. Din cei 155 de candidaţi (78 exponenţi ai partidelor politice şi 77 de candidaţi independenţi) care au participat în primul tur de scrutin din 16 martie, doar 18 au obţinut majoritatea simplă a voturilor valabil exprimate, asigurîndu-şi mandatul de deputat. Ca urmare, în turul doi au trecut 34 de candidaţi, dintre care 22 independenţi şi 12 reprezentanţi ai formaţiunilor politice. În urma alegerilor din 30 martie, au fost aleşi 17 de deputaţi: 9 candidaţi independenţi, 7 reprezentanţi PCRM şi 1 — MRR.
Rezultatele finale ale alegerilor au dus la formarea celei de-a patra legislaturi a Adunării Populare în următoarea componenţă: 10 deputaţi PCRM, cîte 2 — MRR şi PDM şi 21 independenţi. Ambele tururi de scrutin au fost declarate valabile, rata de participare în primul tur fiind de 64.8%, iar în cel de-al doilea — 60.5%.
Componenţa Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a IV-a

Raionul Comrat

Comrat (nr. 1, 2, 3, 4)

Avdarma (11)

Beşalma (13)

Bugeac (15)

Cioc-Maidan (17)

Dezghingea (18)

Ferapontievca (21)

Chirsova (26)

Congaz (27, 28)

Congazcicul de Sus (29)

Cotovscoe (32)

Chioselia Rusă (33)

Svetlîi (34)

Raionul Ceadîr-Lunga

Ceadîr-Lunga (5, 6, 7)

Baurci (12)

Beşghioz (14)

Joltai (19)

Gaidar (22)

Cazaclia (24)

Chiriet-Lunga (25)

Copceac (30, 31)

Tomai * (35)

Raionul Vulcăneşti

Vulcăneşti (8, 9, 10)

Cişmichioi (16)

Etulia (20)

Carbalia (23)

CircumscripţieConcurenţi electoraliTurul I, 16 martie 2008Turul II, 30 martie 2008
Numele, prenumeleANAPVoturi, %
Voturi, %

Raionul Comrat

1ComratBratunova Anna1959PCRM237
10.77%
contabil, şefă a serviciului de cadre, Secţia medico-sanitară, I.M.S.P. Spitalul raional Comrat
Ciorba Evghenia1953CI438
19.90%
profesoară, specialist principal, Comisia pentru tineret, sport, şi turism, Adunarea Populară a U.T.A. Găgăuzia
Dudoglo Nicolai1966CI1,482
67.33%
profesor, primar, mun. Comrat
Program electoralRU
Cruşca Ivan1955MRR44
2.00%
inginer-mecanic, temporar neangajat în cîmpul muncii
2ComratNovac Simion1959CI973
38.08%
antreprenor, director, Î.I. “Novac”
Vlah Piotr1970CI1,425
55.77%
antreprenor, director, “Nezerant” S.R.L.
Peicov Alexandr1967PAM157
6.14%
inginer de gospodărie forestieră, pădurar superior, Î.S. pentru Silvicultură “Comrat”
3ComratHarlamenco Anna1960CI1,009
43.38%
1,423
62.22%
jurnalistă, redactor-şef, ziarul “Capitala Comrat”
Program electoralRU
Novac Boris1950CI525
22.57%
864
37.78%
inginer-constructor, director, “Budjac Iollarî” S.A.
Deli Serghei1976CI222
9.54%
agronom, manager, “Cristal-Avant” S.R.L.
Tauşanji Constantin1947PSDM152
6.53%
economist, decan, Facultatea de economie, Universitate de Stat din Comrat
Program electoralRU
Stoianoglo Andrei1954MRR36
1.55%
inginer-constructor, inspector, serviciul de securitate, Î.C.S. “RED Union Fenosa” S.A., mun. Comrat
Uzun Ilia1967CI215
9.24%
antreprenor, director general, “Fortress” S.R.L.
Patutina Olga1954AMN167
7.18%
jurist, vicepreşedintele raionului Comrat
4ComratDragoi Vitalii1968PCRM333
14.36%
medic, medic-şef, Staţia Zonală Asistenţă Medicală Urgentă din U.T.A. Găgăuzia, mun. Comrat
Tatar Dmitrii1971MRR280
12.07%
antreprenor, director, “Dmicont-Agro” S.R.L.
Morari Grigorii1979CI1,478
63.73%
management, director, “Aidîn” S.A.
Dobrov Fiodor1962PSDM33
1.42%
economist, director, Î.I. “Ghioc-Oguz Dobrov”
Croitor Vasilii1959PAM116
5.00%
tehnician constructor, director, Î.S. “Sud-A-Com”
Cîlcic Ivan1966CI79
3.41%
antreprenor, director, Î.I. “Cîlcic”
11AvdarmaGarbalî Ivan1966PCRM398
33.61%
felcer, Centrul de sănătate, s. Avdarma
Cruşca Ilia1952CI786
66.39%
medic stomatolog, Centrul de sănătate, s. Avdarma
Manastîrlî Gheorghii1967CIs-a retras din competiţia electorală
actor, regizor, şef, Secţia cultură a raionului Comrat
13BeşalmaDragni Ivan1957CI230
16.34%
antreprenor, director, Î.I. “Dragni Ivan”
Cîrboba Olga1970CI905
64.28%
operator de telecomunicaţii, controlor-casier superior, “Banca de Economii” S.A., reprezentanţa s. Beşalma
Gancioglo Nicolai1986PCRM273
19.39%
student, Universitatea de Stat din Moldova
15BugeacCociu Piotr1949PCRM198
21.71%
tehnician, şef, Staţia de cale ferată Comrat
Nedu Vasilii1962MRR95
10.42%
antreprenor, administrator, Î.I. “Junior”
Cîssa Vladimir1980PDM619
67.87%
jurist, membru al Asociaţiei birourilor de avocaţi, mun. Comrat
Program electoralRU
17Cioc-MaidanIanioglo Fiodor1959PCRM1,232
73.46%
inginer-mecanic, director, “Maidan-Grup” S.R.L.
Arnaut Ivan1958CI445
26.54%
inginer-mecanic, “Budjac Iollarî” S.A.
Program electoralRU
18DezghingeaNeagu Victor1966CI836
42.96%
1,259
58.97%
medic, medic de familie, Centrul de sănătate, s. Dezghingea
Bairactari Ivan1971CI351
18.04%
876
41.03%
jurist, anchetator penal superior, Direcţia afacerilor interne a U.T.A. Găgăuzia
Program electoralRU
Bancov Stepan1952CI161
8.27%
profesor, director, Şcoala medie din s. Dezghingea
Capsamun Constantin1952PCRM223
11.46%
agronom, academician, director, “Dezghin-Agro” S.R.L.
Marin Fiodor1973PDM221
11.36%
agricultură şi viticultură, director, “Jeju-Agro” S.R.L.
Calciu Andrei1955CI65
3.34%
profesor, învăţător de fizică, Şcoala medie din s. Dezghingea
Marin Gheorghii1966PSDM89
4.57%
temporar neangajat în cîmpul muncii
21FerapontievcaTopal Ivan1963PCRM183
34.79%
341
61.00%
jurist, coordonator, Fondul de binefacere “Dunărea”
Chirovici Constantin1954MRR154
29.28%
218
39.00%
tehnician mecanic, şef, Gospodăria agricolă “Chirovici Constantin”
Topal Anna1955PDM142
27.00%
organizator de manifestaţii culturale, secretar, Consiliul sătesc din s. Ferapontievca
Program electoralRU
Mihu Boris1961CI47
8.94%
medic veterinar, s. Feropontievca
26ChirsovaCiolac Ilia1962PCRM941
33.24%
1,594
52.50%
agronom, preşedinte, Cooperativa agroindustrială “Maiac-Agro”
Piron Stepan1966CI394
13.92%
jurnalist, director tehnic, “Media-P.S. Grup” S.R.L.
Sircheli Chirill1975CI633
22.36%
1,442
47.50%
antreprenor, preşedinte, Gospodăria agricolă “Sircheli C.”
Program electoralRU
Racovcena Tatiana1970MRR96
3.39%
profesoară, Universitatea de Stat din Comrat
Sircheli Fiodor1950CI289
10.21%
profesor, director, Gimnaziul din s. Chirsova
Nicologlo Ivan1964CI427
15.08%
jurist, vice-primar, s. Chirsova
Vidov Radion1944CI51
1.80%
profesor, preşedinte, Gospodăria agricolă “Vidov R.”
27CongazEsir Stepan1950PCRM1,265
52.73%
agronom, preşedinte, Adunarea Populară a U.T.A. Găgăuzia
Nicolaev Dmitrii1953CI1,134
47.27%
construcţii industriale şi civile, director, “Fetnecvin” S.R.L.
28CongazCaraseni Demian1966PCRM854
36.36%
1,298
52.25%
profesor, primar, s. Congaz
Program electoralRU
Telpiz Constantin1957CI943
40.14%
1,186
47.75%
jurist, pensionar
Cebanov Nicolai1959PSDM37
1.58%
inginer electrocomunicaţii, inginer, “Moldtelecom” S.A., filiala Comrat
Stoianov Nicolai1957CI515
21.92%
profesor, vice-preşedinte, Comitetul executiv al U.T.A. Găgăuzia
29Congazcicul de SusZaharia Serghei1971CI512
50.74%
doctor în istorie, decan, Facultatea de drept, Universitatea de Stat din Comrat
Ichizli Dmitrii1980PDM412
40.83%
contabilitate şi audit, electrician, Î.C.S. “RED Union Fenosa” S.A.
Dragoi Elena1975PCRM71
7.04%
economist-merceolog, contabil, Primăria com. Congazcicul de Sus
Leonov Alexandr1975PUM14
1.39%
regizor de teatru, antreprenor în bază de patentă “Second Hand”
32CotovscoeGuci Nadejda1972PCRM89
23.80%
profesoară, directoare, Grădiniţa din s. Cotovscoe
Ormanji Nicolai1973PDM285
76.20%
contabil şi audit, temporar neangajat în cîmpul muncii
33Chioselia RusăCîrpala Olga1954PCRM154
40.21%
199
48.89%
profesoară, directoare, Grădiniţa din s. Chioselia Rusă
Covalenco Elena1956MRR106
27.68%
208
51.11%
bibliotecară, funcţionar, Biblioteca din s. Chioselia Rusă
Melnicenco Anatolii1959PDM76
19.84%
profesor, profesor de geografie şi chimie, Liceul Teoretic, s. Chioselia Rusă
Russuliac Anatolii1955CI47
12.27%
profesor, director, Liceul Teoretic, s. Chioselia Rusă
34SvetlîiCiavdari Piotr1950PCRM291
42.30%
451
56.87%
inginer-hidroameliorator, energetician, Colegiul Tehnic Agricol, com. Svetlîi
Torlac Vasilii1955CI102
14.83%
inginer-mecanic, manager, “Spades-Plus” S.R.L.
Ponomari Victor1967CI162
23.55%
342
43.13%
economist, inspector, Direcţia control financiar şi revizie U.T.A. Găgăuzia, mun. Comrat
Mironova Maria1951MRR133
19.33%
profesoară, profesoară de matematică, Liceul Teoretic, com. Svetlîi

Raionul Ceadîr-Lunga

5Ceadîr-LungaPopov Pantelei1947PCRM238
16.46%
economist, preşedinte, Asociaţia raională a consumatorilor din Ciadîr-Lunga
Radulov Anatolii1979AMN17
1.18%
dulgher, actor, Teatrul Naţional “M. Ciachira” din U.T.A. Găgăuzia
Chiseev Dmitrii1949PDM32
2.21%
inginer-constructor, conducător, “Dost” S.A.
Rusev Gheorghii1953CI67
4.63%
inginer hidrotehnic, specialist în construcţii şi reţele subterane, “Găgăuz-gaz” S.R.L.
Balova Vera1959CI599
41.42%
648
46.42%
profesoară, şef, Direcţia generală învăţămînt, U.T.A. Găgăuzia
Bacaeva Zinaida1942PSDM35
2.42%
soră medicală, pensionară
Lazarev Serghei1978CI360
24.90%
748
53.58%
preot, stareţul bisericii “Icoana Maicii Domnului”, or. Ceadîr-Lunga
Curdoglo Piotr1962CI98
6.78%
şofer, temporar neangajat în cîmpul muncii
6Ceadîr-LungaFormuzal Ivan1969CI1,048
51.25%
medic, director, “Medical Dent” S.R.L.
Paşalî Piotr1955CI680
33.25%
politolog, director, filiala Camerei de Industrie şi Comerţ a Republicii Moldova din Găgăuzia
Petiş Nicolai1953PSDM39
1.91%
zootehnician, director, “Podiş-Ciadrî” S.A.
Casîm Liubovi1960PDM33
1.61%
magistru în drept economic, director, “Aiin Aciic” S.R.L.
Matcovschii Veaceslav1957CI84
4.11%
jurist, avocat, Biroul de Avocaţi “Preznevin”
Terzi Ilia1960AMN13
0.64%
tehnician electromecanic, inginer, Î.S. “Moldelectrica”
Vornicova Natalia1959CI129
6.31%
profesoară, preşedinte, Consiliul teritorial a sindicatelor de educaţie şi ştiinţă
Marinov Nicolai1966PSM19
0.93%
agronom, preşedinte, Gospodăria agricolă “Marinov”
7Ceadîr-LungaMoga Liudmila1969PCRM227
11.61%
director, “Găgăuz-gaz” S.R.L.
Petcovici Iurii1964PAM286
14.63%
765
37.93%
jurist, director, Secţia locale de documentare a populaţiei, înmatricularea transportului şi calificare a categoriilor auto
Buiuc Iurii1971CI831
42.51%
1,252
62.07%
medic veterinar, director, Gospodăria agricolă “Buiuc”
Gasta Serghei1970CI262
13.40%
inginer-mecanic
Boiciuc Dmitrii1979AMN51
2.61%
electrician, Î.S. “Moldelectrica”
Constantinov Vladimir1957PSDM70
3.58%
agronom, viticultor, directorul cazangeriei, Spitalul raional Ceadîr-Lunga
Mihaliciuc Anna1970PDM31
1.59%
jurist, avocat, Biroul Individual de Avocaţi “Anna Mihalciuc”
Capanji Vladimir1947MRR83
4.25%
medic, medic psihiatru, Spitalul raional Ceadîr-Lunga
Zaharia Liubovi1973CI114
5.83%
zootehnician, redactor-şef adjunct, ziarul local “Vesti Gagauzia”
12BaurciTerzi Andrei1970CI376
14.67%
mecanic, director adjunct, Î.I. “Cristeva A.”
Merjan Vladimir1956CI1,302
50.80%
medic, preşedinte, Cooperativa agricolă de producţie “Baurci-Agro”
Cadîn Grigorii1970CI842
32.85%
jurist, director, Biroul de înmatriculare şi examinare a transportului, or. Ceadîr-Lunga
Popaz Fiodor1950CI28
1.09%
economist, temporar neangajat în cîmpul muncii
Torlac Serghei1952AMN15
0.59%
zootehnician, agent de asigurare, Societatea Internaţională de Asigurări “Moldasig” S.A.
14BeşghiozCalîn Piotr1960CI388
37.31%
532
51.20%
agronom, director, Cooperativa agroindustrială “Beşghioz”
Efteni Gheorghii1974CI299
28.75%
507
48.80%
director, filiala “Ceadîr-Lunga-Gaz” S.R.L.
Cîlcic Daniil1966PPR221
21.25%
agronom, temporar neangajat în cîmpul muncii
Panaitov Fiodor1951MRR132
12.69%
economist, antreprenor
19JoltaiŞoşeva Natalia1964CI459
55.23%
farmacist, manager de farmacie
Terzi Fiodor1962PSDM171
20.58%
regizor, temporar neangajat în cîmpul muncii
Petcovici Piotr1964PPR201
24.19%
director, Î.I. “Petcovici P.”
22GaidarGagauz Fiodor1958CI743
49.11%
918
49.51%
jurist, profesor, Universitatea de Stat din Comrat
Stoianov Ilia1968CI114
7.53%
mecanic în radioelectronică, “Macinatorul” S.R.L.
Capsamun Dmitrii1965PSDMs-a retras din competiţia electorală
agronom, preşedinte, Gospodăria ţărănească “Capsamun”
Bejenari Dmitrii1956PDM92
6.08%
profesor, antreprenor
Capsamun Gheorghii1966CI564
37.28%
936
50.49%
jurist, preşedinte, “Aidar-Agro” C.A.P.
24CazacliaCerven Fiodor1949PCRM206
9.18%
hidroameliorator, preşedinte, C.C. “Consumcoop”
Uzun Nicolai1969CI475
21.17%
984
38.85%
electrician, director, “Domnica-com” S.R.L.
Varban Dmitrii1959CI192
8.56%
agronom, antreprenor
Program electoralRU
Uzun Gheorghii1962PPR422
18.81%
medic, medic-şef, Centrul de sănătate, s. Cazaclia
Cheli Simion1949CI227
10.12%
inginer-constructor, director, “Duan-Tarla” S.R.L.
Checsal Ivanna1978CI635
28.30%
1,549
61.15%
jurnalist, redactor-coordonator a emisiunilor informative, Compania Publică “Teleradio-Găgăuzia”
Diuligher Dmitrii1950PAM58
2.58%
profesor, director, Şcoala medie nr. 1, s. Cazaclia
Topal Vladimir1967CI29
1.29%
pictor
25Chiriet-LungaRadova Olga1950PCRM183
18.62%
profesoară, vicepreşedinte, Adunarea Populară a U.T.A. Găgăuzia
Program electoralRU
Chiurcciu Gheorghii1975CI522
53.10%
mecanic, conducător, Gospodăria agricolă “Chiurcciu G.”
Nicolaev Ivan1967CI278
28.28%
inginer-mecanic, şeful poliţiei judiciare Basarabeasca
30CopceacDragan Nicolai1965PCRM560
43.55%
1,270
76.92%
tehnician constructor, jurist, preşedinte, Gospodăria colectivă “Pobeda”, s. Copceac
Garizan Oleg1971CI163
12.67%
profesor, primar, s. Copceac
Ciolac Tatiana1978CI563
43.78%
381
23.08%
medic, medic în secţia de terapie, Centrul de sănătate, s. Copceac
31CopceacIalama Irina1958CI364
26.78%
medic, medic-şef, Centrul de sănătate, s. Copceac
Manolova Domnica1958CI171
12.58%
profesoară, profesoară de limbă germană, Liceul Teoretic nr. 1, s. Copceac
Uzun Sidor1967CI684
50.33%
medic neuropatolog, şef, secţia de neuropatologie, Spitalul raional Taraclia
Ianulov Ivan1959CI140
10.30%
electician, şeful brigăzii de tractoare, Gospodăria colectivă “Pobeda”, s. Copceac
Program electoralRU
35Tomai *Topciu Piotr1950CI950
47.69%
1,013
49.37%
zootehnician, preşedinte, “TOMAI-VINEX” S.A.
Cimpoieş Serghei1966CI241
12.10%
antreprenor, director general, “Basarabia” S.R.L.
Cimpoieş Anatolii1963CI600
30.12%
1,039
50.63%
jurist, funcţionar, “Gagauz-gaz” S.R.L.
Stoicov Ilia1957PSDM201
10.09%
economist, preşedinte, Consiliul de directori, “Marigold” S.R.L.
* Conform deciziei Curţii de Apel a Găgăuziei, mandatul deputatului Anatolii Cimpoieş din circumscripţia electorală nr. 35, s. Tomai, a fost invalidat, drept urmare la 25 mai 2008 au fost organizate alegeri repetate, în rezultatul cărora Piotr Topciu a cîştigat la o diferenţă de 12 voturi.

Raionul Vulcăneşti

8VulcăneştiChisacov Dmitrii1949PCRM205
11.57%
tehnician, director de şcoală auto
Gheorghiev Mihail1965CI684
38.60%
843
64.01%
medic, medic-şef, I.M.S.P. Spitalul raional Vulcăneşti
Pavlioglo Gheorghii1961CI354
19.98%
474
35.99%
specialist în domeniul producţiei industriale, director, “ACIK IOL” S.R.L.
Velicsarova Alla1977MAE27
1.52%
inginer-tehnolog, temporar neangajată în cîmpul muncii
Ţurcan Ivan1952CI319
18.00%
inginer-mecanic, director, “Cimen Agro” S.R.L.
Ivancioglo Nicolai1948PAM183
10.33%
zootehnician, director executiv, “Ghevlandri” S.R.L.
9VulcăneştiHiora Ilia1947PCRM446
30.32%
917
54.07%
mecanic, director, “Vulcăneşti-Petrol” S.A.
Coliş Nicolai1965CI376
25.56%
zootehnician, conducător, Î.I. “Coliş Nicolae”
Curdov Piotr1950CI415
28.21%
779
45.93%
merceolog, preşedinte, C.C. “Consumcoop Vulcăneşti”
Bleţa Vladimir1963CI135
9.18%
inginer-mecanic, manager, “MEBICAR” S.R.L.
Caranfil Valerii1966MAE11
0.75%
inginer-mecanic, funcţionar, “DC Inter Trade” S.R.L.
Cîssa Dmitrii1957PSDM88
5.98%
radioelectronică, director TV “IUG”
10VulcăneştiCopuşiulu Gheorghii1963CIs-a retras din competiţia electorală
jurist, temporar neangajat în cîmpul muncii
Copuşiulu Valerii1984CIs-a retras din competiţia electorală
student, filiala Academiei de Economie şi Drept din Moscova, mun. Tiraspol
Şişcu Vasilii1954PCRM247
16.49%
agronom, operator, Î.S. “Cadastru”
Covaci Tatiana1979MAE30
2.00%
soră medicală, I.M.S.P. Centrul Medicilor de Familie Vulcǎneşti
Cernev Serghei1966MRR1,221
81.51%
jurist, preşedintele raionului Vulcăneşti
16CişmichioiCaragheorghii Vitalii1977CI979
53.53%
antreprenor, director, “Ioccelic-lux” S.R.L.
Madjar Piotr1969CI533
29.14%
tractorist, temporar neangajat în cîmpul muncii
Momcea Constantin1955PCRM245
13.40%
profesor, director, Gimanziul din s. Cişmichioi
Duloglo Dmitrii1950MAE72
3.94%
inginer-hidrotehnician, director, Gospodăria agricolă “Duloglu D.”
20EtuliaArnaut Ivan1958PCRM881
51.64%
tehnician, mecanic, director, “Burun-Agro” S.R.L.
Ciolac Afanasii1949CIs-a retras din competiţia electorală
strungar, “Etulia-Mix” S.R.L.
Petiş Boris1962CI825
48.36%
construcţie de maşini agricole, şofer, “Speranţa” S.R.L.
Berber Oleg1969MAEs-a retras din competiţia electorală
electrosudor, funcţionar, Î.S. “Calea Ferată a Moldovei”
23CarbaliaPopescu Stepan1959PSM111
38.81%
107
36.03%
agronom, temporar neangajat în cîmpul muncii
Program electoralRU
Dergaci Ivan1952PCRM127
44.41%
190
63.97%
agronom-viticultor, director, “Agroadem-C.D.” S.R.L.
Dermenji Vasilisa1965PAM48
16.78%
regizor, temporar neangajată în cîmpul muncii

Lista deputaţilor aleşi la 16 şi 30 martie 2008 în Adunarea Populară a Găgăuziei