Alegerile parlamentare din 2019 în Republica Moldova - alegeri.md
 AlegeriParlamentare1994Concurenţi electoraliBeAFPCD

Lista candidaţilor la funcţia de deputat în Parlamentul Republicii Moldova pentru alegerile parlamentare din 27 februarie 1994 din partea Blocului electoral “Alianţa Frontului Popular Creştin Democrat”

|versiune pentru tipar|
Nr.Numele, prenumeleDomiciliulAnul naşteriiApartenenţa politică
1Roşca IurieChişinău1961BeAFPCD
jurnalist, prim-vicepreşedinte al Sfatului Frontului Popular Creştin Democrat
2Ilaşcu ilieChişinău1952BeAFPCD
economist, preşedinte al secţiei FPCD Tiraspol, arestat şi deţinut nelegitim de către organele anticonstituţionale de la Tiraspol
3Vozian IonSlobozia, Tîrnăuca1953BeAFPCD
jurist, avocat la consultaţia juridică din Tiraspol
4Burcă SergiuChişinău1961BeAFPCD
filolog, redactor-şef adjunct al publicaţiei FPCD “ŢARA”
5Mocanu SergiuChişinău1961BeAFPCD
pedagog, preşedinte al Prezidiului Consiliului Mişcării Voluntarilor din Republica Moldova
6Cubreacov VladChişinău1965BeAFPCD
jurnalist, angajat la Ministerul Culturii
7Secăreanu ŞtefanChişinău1959BeAFPCD
jurnalist, crainic al postului de radio Chişinău, redactor-sef al publicaţiei FPCD “ŢARA”
8Gîrlă EugeniuChişinău1953BeAFPCD
economist-informatician, şef sector la Institutul Naţional de Cercetări Economice şi Financiare al Academiei de Studii Economice din Chişinău
9Osipov DumitruChişinău1954BeAFPCD
inginer-mecanic, inginer principal la Institutul de Fizică Aplicată al Academiei de Ştiinţe a Moldovei
10Dolganiuc ValentinEdineţ, Zăbriceni1957BeAFPCD
inginer-mecanic, inginer în gospodăria agricolă Zăbriceni-Oneşti, r-nul Edineţ
11Tănase IonChişinău1950BeAFPCD
inginer-mecanic, membru salarizat al Comisiei pentru securitatea statului şi probleme militare a Parlamentului Republicii Moldova
12Poiată PetruChişinău1961BeAFPCD
jurnalist, secretar al Comisiei pentru ocrotirea sănătăţii şi asistenţă socială a Parlamentului Republicii Moldova
13Neagu IonCantemir1953BeAFPCD
inginer-hidrotehnician, vicepreşedinte al Comisiei pentru autoadministrare şi economie locală a Parlamentului Republicii Moldova
14Beleuţă MarinLeova1938BeAFPCD
pedagog, secretar al Comisiei pentru autoadministrare şi economie locală a Parlamentului Republicii Moldova
15Secrieru EliseiSoroca1954BeAFPCD
jurist, secretar al Comisiei pentru problemele combaterii criminalităţii a Parlamentului Republicii Moldova
16Buburuz PetruChişinău1937BeAFPCD
preot ortodox, paroh al bisericii “Sf. Apostoli Petru şi Pavel”, Chişinău
17Babără ValeriuChişinău1960BeAFPCD
jurist, specialist principal la Agenţia de Stat pentru protecţia moralităţii
18Bogatu PetruChişinău1951BeAFPCD
jurnalist, redactor-şef adjunct al redacţiei Actualităţi TVNM
19Grozavu PetruChişinău1949BeAFPCD
jurnalist, secretar de presă la Ministerul Culturii
20Dobrogeanu VasileBălţi1956BeAFPCD
pedagog, profesor la catedra istorie şi politologie a Universităţii de Stat “A. Russo” din Bălţi
21Beşliu VictorBălţi1947BeAFPCD
pedagog, director al Muzeului de istorie şi etnografie din Bălţi
22Colesnic IurieChişinău1955BeAFPCD
inginer-mecanic, director al Centrului Naţional de Studii Literare şi Muzeografie “M. Kogălniceanu”
23Rusu OzeaChişinău1938BeAFPCD
medic, medic-şef adjunct al Spitalului Clinic Republican
24Ciobanu MirceaDrochia1956BeAFPCD
filolog, director adjunct al Liceului teoretic “B.P.Haşdeu”, Drochia
25Teodorovici PetreChişinău1950BeAFPCD
compozitor, liber-profisionist
26Petrea VasileChişinău1954BeAFPCD
bibliotecar-bibliograf, vicepretor al Preturii sect. Ciocana, Primăria Chişinău
27Fulga ŞtefanChişinău1944BeAFPCD
inginer-pilot, director al Companiei Aeriene de Stat “AIR MOLDOVA”, destituit nelegitim
28Botezatu VasileChişinău1947BeAFPCD
inginer-electrician, şef Direcţia Energetică a Ministerului Industriei
29Tarlapan IgorChişinău1957BeAFPCD
inginer-mecanic, şef producţie pompe la S.A. “Moldovahidromaş”
30Stejaru AurelChişinău1942BeAFPCD
economist-geograf, şef laborator, Institutul Naţional de Cercetări Economice şi Financiare al Academiei de Studii Economice, Chişinău
31Vodă GheorgheChişinău1934BeAFPCD
scriitor, consilier la Uniunea Scriitorilor din Moldova
32Maimescu ŞtefanCălăraşi, Sipoteni1956BeAFPCD
jurnalist, preşedinte al subcomisiei pentru etica de deputat în Comisia de validare a Parlamentului Republicii Moldova
33Gurghiş SimionCălăraşi, Pituşca1958BeAFPCD
inginer-mecanic, şef de gospodărie ţărănească
34Iancu MihaiChişinău1935BeAFPCD
pedagog, inspector la Oficiul Stării Civile Nisporeni
35Florenţa AlexandruCantemir1962BeAFPCD
pedagog, inspector general al Inspectoratului şcolar Cantemir
36Petelcă GrigoreRîşcani1951BeAFPCD
pedagog, director al Şcolii de muzică pentru copii din Rîşcani
37Josanu TudorCălăraşi, Frumoasa1947BeAFPCD
bibliograf, corespondent special al Radiodifuziunii Naţionale pentru raioanele Călăraşi şi Străşeni
38Stratulat NicolaeStrăşeni1941BeAFPCD
pedagog, vicepreşedinte al secţiei raionale Străşeni a FPCD
39Delejan GheorgheCălăraşi1945BeAFPCD
jurist, pensionar
40Guţu MirceaEdineţ1943BeAFPCD
dirijor de cor, şef al Direcţiei Cultură Edineţ
41Candu IlieChişinău1946BeAFPCD
jurist, temporar neangajat
42Socolic EugeniaChişinău1941BeAFPCD
pedagog-psiholog, inspector metodist la Direcţia generală a învăţămîntului din Chişinău
43Marta IonChişinău1953BeAFPCD
fizician, conferenţiar la Universitatea Tehnică din Moldova
44Balaur NicolaeChişinău1939BeAFPCD
biolog, şef laborator bioenergetică, director adjunct al Institutului de Fiziologie a Plantelor al Academiei de Ştiinţe a Moldovei
45Lenţa DionisChişinău1944BeAFPCD
pedagog, docent la Catedra limbi moderne a Universităţii de Medicină “N. Testemiţanu” din Chişinău
46Castraveţ IonChişinău1937BeAFPCD
biolog, colaborator ştiinţific principal la Institutul de Zoologie al Academiei de Ştiinţe a Moldovei
47Andrieş EcaterinaIaloveni1948BeAFPCD
bibliotecar-bibliograf, educatoare la şcoală-internat din Ialoveni
48Veste IonCăuşeni, Zaim1950BeAFPCD
constructor, director al gospodăriei agricole “Zaim”, r-nul Căuşeni
49Filimon IgnatCăinări, Coşcalia1948BeAFPCD
agronom, director al gospodăriei agricole “Florica”, r-nul Căinări
50Raţă MihaiChişinău1963BeAFPCD
medic, medic la ambulatorul medical Durleşti
51Cozma GheorgheCantemir, Haragîş1960BeAFPCD
inginer-constructor aparate radio, director al gospodăriei agricole “Haragîş”, r-nul Cantemir
52Chilat ValentinOcniţa, Bîrnova1959BeAFPCD
pedagog, preşedinte al secţiei raionale Ocniţa a FPCD
53Maxian GheorgheOrhei1948BeAFPCD
pedagog-sociolog, preşedinte al secţiei raionale Orhei a FPCD
54Rusu ValeriuRezina1955BeAFPCD
inginer radiotelecomun., inginer-electronist coordonator la fabrica de ciment din Rezina
55Stroescu IacobLeova1923BeAFPCD
medic, medic-chirurg la spitalul raional din Leova
56Şoimu ValeriuDrochia, Sofia1956BeAFPCD
lucrător în dom. culturii, preşedinte al secţiei raionale Drochia a FPCD, director al întreprinderii individuale “V. Şoimu”
57Stelea VasileOrhei1957BeAFPCD
inginer, director al întreprinderii “Universul” S.R.L din Orhei
58Gherman PetruSîngerei1947BeAFPCD
pedagog, profesor de istorie la şcoala medie nr. 2 din Sîngerei
59Băţ LeonAnenii Noi1936BeAFPCD
medic, medic-psihiatru la policlinica raională Anenii Noi
60Sofroni AnaChişinău1947BeAFPCD
pedagog, lector la Universitatea de Stat din Moldova
61Bojoga AlexeiIaloveni, Pojăreni1957BeAFPCD
jurnalist, şef serviciu onomastic la Departamentul de Stat al Limbilor
62Gurghiş IonCriuleni, Hruşova1952BeAFPCD
pedagog, profesor de limbă şi literatură română la şcoala medie din satul Hruşova, r-nul Criuleni
63Bratu MihaiCahul1944BeAFPCD
pedagog, profesor de matematică, şcoala nr. 2 “l. Creangă”, Cahul
64Pîntea OctavianGlodeni1947BeAFPCD
medic, şef secţie radiologie la spitalul raional Glodeni
65Şimilovici VasileEdineţ1955BeAFPCD
pedagog, profesor de limbă şi literatură română, Liceul teoretic român din Edineţ
66Bunacalea PetruOrhei1927BeAFPCD
pedagog, profesor de limba, literatura română şi istorie la şcoala nr.4 din Orhei
67Ciobanu VasileTeleneşti1954BeAFPCD
finansist, inspector principal la Oficiul forţei de muncă dinTeleneşti
68Mocanu TudorSîngerei1956BeAFPCD
agronom, preşedinte al Comitetului raional Sîngerei al sindicatului lucrătorilor din complexul agroindustrial
69Nica LeonidBălţi1937BeAFPCD
agronom, colaborator ştiinţific superior la AŞP “Selecţia” din Bălţi
70Russu AlexandruChişinău1949BeAFPCD
pedagog, conferenţiar universitar, prodecan al facultăţii de radioelectronică a Universităţii Tehnice din Moldova
71Barghier MinaiStrăşeni, Vorniceni1949BeAFPCD
medic, şef laborator medicină nucleară al Spitalului de ftiziatrie al Ministerului Sănătăţii
72Buburuz DionisieChişinău1948BeAFPCD
chimist, şef laborator la Institutul Naţional de Ecologie
73Ieremciuc VasileChişinău1958BeAFPCD
arhitect, arhitect-şef proiect la Institutul de Proiectare de Stat “Urbanproiect”
74Gheorghişteanu ValeriuRîşcani, Pelinia1936BeAFPCD
medic, medic-stomatolog la spitalul de circumscripţie din satul Pelinia, r-nul Rîşcani
75Tărăcilă SimionChişinău1938BeAFPCD
pedagog, profesor de fizică la Gimnaziul nr.3 “M. Eminescu” din Chişinău
76Adauge VictorRîşcani, Costeşti1952BeAFPCD
pedagog, profesor de istorie la şcoala medie din Costeşti, r-nul Rîşcani
77Moşanu IonFăleşti1955BeAFPCD
inginer-electrician, energetician-şef la Combinatul de prelucrare a cerealelor din Făleşti
78Fusu IonBălţi1941BeAFPCD
inginer-mecanic, director al firmei “Cătălina” S.R.L. din Bălţi
79Chiriac VirgilDonduşeni, Crişcăuţi1946BeAFPCD
pedagog, proprietar de pămînt
80Cocârlă SergiuRezina, Ignăţei1951BeAFPCD
pedagog, profesor de fizică la şcoala medie Ignăţei, r-nul Rezina
81Ţurcanu TeodorRezina1938BeAFPCD
lucrător în dom. culturii, profesor la şcoala nr.3 din Rezina
82Croitoru IonChişinău1951BeAFPCD
matematician, inginer-cadastral la Primăria Durleşti
83Manole TudorFăleşti1949BeAFPCD
inginer-constructor, şef şantier la OIC-2 din Făleşti
84Tutunaru GrigoreStrăşeni, Vorniceni1952BeAFPCD
economist, director al Combinatului “Frigocoop” din Străşeni
85Rachiu IacobChişinău1953BeAFPCD
inginer-constructor, inginer-şef la Firma “Conservice” din Chişinău
86Stafi IonChişinău1938BeAFPCD
pedagog, profesor de istorie la Colegiul electromecanic, Chişinău
87Plângău VictorChişinău1941BeAFPCD
pedagog, şef laborator la Centrul tehnico-ştiinţific de pe lîngă Palatul Naţional de creaţie a copiilor şi adolescenţilor, Chişinău
88Balmuş NicolaeChişinău1951BeAFPCD
agronom, temporar neangajat
89Ciobanu ValentinChişinău1952BeAFPCD
inginer-economist, inginer-economist la Compania “Moldocon”, Chişinău
90Gârlă OrestinGlodeni1935BeAFPCD
inginer-mecanic, specialist în protecţia muncii la Direcţia raională Glodeni a complexului agroindustrial
91Baghici IonGlodeni1943BeAFPCD
pedagog, director al şcolii de muzică din Glodeni
92Calcea AndreiOrhei1953BeAFPCD
jurnalist, redactor la ziarul “Plaiul orheian” din Orhei
93Ivanesi VicolChişinău1951BeAFPCD
profesor de matematică, director adjunct al Fondului municipal pentru protecţia socială a populaţiei
94Gordilă NicolaeChişinău1957BeAFPCD
inginer-mecanic, şef atelier la Combinatul de tutun din Chişinău
95Bujniţa LucreţiaChişinău1949BeAFPCD
profesoară, limba franceză, educatoare la grădiniţa de copii nr.32 din Chişinău
96Buruiană VictorChişinău1959BeAFPCD
inginer-proiectant, redactor-şef al Asociaţiei “Camera” a Direcţiei Cultură a Primăriei Chişinău
97Sofronovici ŞtefanChişinău1957BeAFPCD
pedagog, profesor de limba română la Asociaţia de producţie “Montorul” din Chişinău
98Suholitca SimionDonduşeni1947BeAFPCD
şofer, şofer la organizaţia “Stroiteli” din Donduşeni
99Dogot VitalieChişinău1951BeAFPCD
profesor de română, director al şcolii medii nr. 59 din Chişinău
100Iurcovschi MihaiAnenii Noi, Roşcani1946BeAFPCD
inginer-pedagog, profesor la Colegiul electromecanic din satul Roşcani, r-nul Anenii Noi
101Ieşanu PetruChişinău1952BeAFPCD
inginer-mecanic, şef echipă la S.A. “Sticlămont” din Chişinău
102Cotelea NicolaeChişinău1948BeAFPCD
inginer-brevetolog, director adjunct al societăţii mixte moldo-române “PRUT-LTD” din Chişinău
103Cornescu AureliuChişinău1971BeAFPCD
profesor de istorie, redactor la publicaţia FPCD “ŢARA”
104Mocanu ŞtefanaChişinău1954BeAFPCD
pedagog, secretar responsabil al Comisiei pentru minori a Preturii sectorului Ciocana, Chişinău
105Hihlat OctavianChişinău1965BeAFPCD
baletist, director al firmei “NEC-HOC” S.R.L.
106Ţurcanu VasileTaraclia, Aluatu1949BeAFPCD
filolog, profesor de limbă şi literatură română, instructor sportiv în sovhozul-fabrică “Struguraş”, s. Aluatu, r-nul Taraclia