Alegerile parlamentare din 2019 în Republica Moldova - alegeri.md
 AlegeriGăgăuzia2012

Rezultatele alegerilor pentru Adunarea Populară a Găgăuziei din 9 şi 23 septembrie 2012

Rezultatele alegerilor pentru Adunarea Populară a Găgăuziei 2012
În septembrie 2012, în unitatea teritorială autonomă cu statut special Găgăuzia (Gagauz Yeri) au avut loc alegeri pentru cea de-a cincea legislatură a Adunării Populare (Halk Topluşu), în cadrul a 35 de circumscripţii uninominale. Din cei 163 de candidaţi (83 exponenţi ai partidelor politice şi 80 de candidaţi independenţi) care au participat în primul tur de scrutin din 9 septembrie, doar 13 au obţinut majoritatea simplă a voturilor valabil exprimate, asigurîndu-şi mandatul de deputat. Ca urmare, în turul doi au trecut 44 de candidaţi, dintre care 28 independenţi şi 16 reprezentanţi ai formaţiunilor politice. În urma alegerilor din 23 septembrie, au fost aleşi 22 de deputaţi: 17 candidaţi independenţi, 4 reprezentanţi PCRM şi 1 — PLDM.
Rezultatele finale ale alegerilor au dus la formarea celei de-a cincea legislaturi a Adunării Populare în următoarea componenţă: 7 deputaţi PCRM, 2 deputaţi PLDM, 1 — PSRM şi 25 independenţi. Ambele tururi de scrutin au fost declarate valabile, rata de participare în primul tur fiind de 50.65%, iar în cel de-al doilea — 50.96%.
Componenţa Adunării Populare a Găgăuziei de legislatura a V-a

Raionul Comrat

Comrat (nr. 1, 2, 3, 4)

Avdarma (11)

Beşalma (13)

Bugeac (15)

Cioc-Maidan (17)

Dezghingea (18)

Ferapontievca (21)

Chirsova (26)

Congaz (27, 28)

Congazcicul de Sus (29)

Cotovscoe (32)

Chioselia Rusă (33)

Svetlîi (34)

Raionul Ceadîr-Lunga

Ceadîr-Lunga (5, 6, 7)

Baurci (12)

Beşghioz (14)

Joltai (19)

Gaidar (22)

Cazaclia (24)

Chiriet-Lunga (25)

Copceac (30, 31)

Tomai (35)

Raionul Vulcăneşti

Vulcăneşti (8, 9, 10)

Cişmichioi (16)

Etulia (20)

Carbalia (23)

CircumscripţieConcurenţi electoraliTurul I, 9 septembrie 2012Turul II, 23 septembrie 2012
Numele, prenumeleANAP
Alegeri 2008
Voturi, %
Voturi, %

Raionul Comrat

1ComratBratunova AnnaBratunova Anna1959PCRM
PCRM / 10.77%
564
24.73%
809
35.56%
economist, specialist principal resurse umane, I.M.S.P. Spitalul raional Comrat
Program electoral comun al PCRMRU
Constantinov DmitriiConstantinov Dmitrii1952CI994
43.58%
1,466
64.44%
inginer zootehnician, director “ComVinCom” S.R.L., manager “MoldLugVin” S.R.L.
Program electoralRU
Ciorba EvgheniaCiorba Evghenia1953PSD
CI / 19.90%
73
3.20%
pedagog, specialist principal, Adunarea Populară a U.T.A. Găgăuzia
Program electoralRU
Stanciu VitaliiStanciu Vitalii1972CI402
17.62%
manager, realizator, Î.I. “Stanciu-Smachin”
Program electoralRU
Aricova ZinoviaAricova Zinovia1963PLDM120
5.26%
economist, rector, Universitatea de Stat din Comrat
Program electoralRU
Gargalîc Veaceslav1972CI88
3.86%
merceolog-expert logistică, specialist principal în transport şi comunicaţii, Direcţia principală construcţii, dezvoltarea infrastructurii şi comunicaţiilor a U.T.A. Găgăuzia
Program electoralRU
Marinov VladislavMarinov Vladislav1964CI40
1.75%
inginer, director, muzeul din mun. Comrat
Program electoralRU
2ComratDonceva TatianaDonceva Tatiana1965CI470
20.83%
economist, planificare industrială, director filială, “Banca de Economii” S.A., mun. Comrat
Program electoralRU
Mardari IvanMardari Ivan1963CI918
40.69%
1,365
57.07%
jurist, director, “Bascalean-Agro” S.R.L.
Program electoralRU
Todorova IrinaTodorova Irina1974PLDM508
22.52%
1,027
42.93%
medic, medic de familie, I.M.S.P Spitalul raional Comrat
Dimoglo NinaDimoglo Nina1985CI360
15.96%
jurist, co-preşedinte, Guvernul Tinerilor din Republica Moldova
3ComratCîlcic IvanCîlcic Ivan1951PCRM321
13.43%
inginer-economist, politolog, consilier în Parlamentul Republicii Moldova
Program electoral comun al PCRMRU
Zlatov GheorghiiZlatov Gheorghii1965CI615
25.73%
1,011
41.25%
director, “Balic” S.A.
Program electoralRU
Novac BorisNovac Boris1950CI
CI / 37.78%
98
4.10%
inginer-mecanic, director, Inspecţia de Stat Teritorială în Construcţii, U.T.A. Găgăuzia
Program electoralRU
Arabadji GheorghiiArabadji Gheorghii1952PLDM164
6.86%
inginer-constructor, vicepreşedinte, Administraţia raionului Comrat
Program electoralRU
Tarnavschii AlexandrTarnavschii Alexandr1977CI913
38.20%
1,440
58.75%
contabil-economist, specialist în administraţie publică, viceprimar, mun. Comrat
Program electoralRU
Şucanov NicolaiŞucanov Nicolai1963CI14
0.59%
jurist, director, Î.S. pentru Silvicultură “Comrat”
Program electoralRU
Decev LeonidDecev Leonid1950PL8
0.33%
jurist, preşedinte, Comisia pentru drepturile omului, Consiliul bătrînilor, mun. Comrat
Novac ElenaNovac Elena1967CI257
10.75%
medic infecţionist, director, I.M.S.P. Spitalul raional Comrat
4ComratBolgar MaximBolgar Maxim1984PCRM584
27.06%
licenţiat în drept penal, magistru în drept internaţional, vice-director, filiala “Comrat-gaz”, “Gagauz-gaz” S.R.L.
Program electoral comun al PCRMRU
Morari GrigoriiDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiMorari Grigorii1979CI
CI / 63.73%
1,085
50.28%
manager, director, “Aidin” S.A.
Program electoralRU
Manol DmitriiManol Dmitrii1969CI195
9.04%
inginer în sisteme optoelectronice, director, departamentul reţele de comunicaţii, “Moldtelecom” S.A.
Mavrodi IvanMavrodi Ivan1973PLDM93
4.31%
jurist, director, Direcţia principală tineret şi sport a U.T.A. Găgăuzia
Croitor VasiliiCroitor Vasilii1959CI
PAM / 5.00%
201
9.31%
tehnician-constructor, director, Î.S. “Sud-A-Con”
Program electoralRU
11AvdarmaDinjos AlexandrDinjos Alexandr1963CI481
54.17%
medic veterinar, conducător, G.Ţ. “Asmut aaci”
Caraiani IvanCaraiani Ivan1952PCRM209
23.54%
jurist, pădurar, s. Avdarma
Program electoral comun al PCRMRU
Manastîrlî GheorghiiManastîrlî Gheorghii1967CI
CI / s-a retras
198
22.30%
regizor, actor, şef, Secţia cultură a raionului Comrat
13BeşalmaBogdan SimionBogdan Simion1961PCRM347
27.11%
631
50.85%
hidrotehnic, contabil, Î.I. “Bodur”
Program electoral comun al PCRMRU
Cîrboba OlgaDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiCîrboba Olga1970CI
CI / 64.28%
300
23.44%
610
49.15%
operator de poştă, controlor şi casier principal, “Banca de economii” S.A., reprezentanţa s. Beşalma
Duşcova SvetlanaDuşcova Svetlana1963PLDM73
5.70%
învăţătoare de clase primare, director adjunct, Liceul Teoretic “M. Chiosea”, s. Beşalma
Sarî Serghei1986CI266
20.78%
manager pe securitate
Capaclî Irina1973CI167
13.05%
jurist, avocat, Biroul de Avocaţi “Capacli I.”, mun. Comrat
Diulgher GrigoriiDiulgher Grigorii1981CI127
9.92%
contabilitate şi audit
15BugeacChendighelean AlexandrChendighelean Alexandr1964PCRM79
9.66%
profesor de muzică, director, “Doksancom” S.R.L.
Program electoral comun al PCRMRU
Cîssa VladimirDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiCîssa Vladimir1980CI
PDM / 67.87%
559
68.34%
drept economic, preşedinte, Comisia pentru tineret, sport şi turism, Adunarea Populară a U.T.A. Găgăuzia
Program electoralRU
Gaidău Liudmila1963CI59
7.21%
filolog, director, Gimnaziul din s. Bugeac
Scurtul SvetlanaScurtul Svetlana1966PSRM114
13.94%
agronom
Program electoralRU
Gagauz AntonGagauz Anton1950PL7
0.86%
mecanic de locomotivă, director, Î.I. “Esab”
17Cioc-MaidanIanioglo FiodorDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiIanioglo Fiodor1959PCRM
PCRM / 73.46%
807
69.51%
inginer-mecanic, director, “Maidan-grup” S.R.L.
Program electoral comun al PCRMRU
Stoianioglo Ilia1966CI354
30.49%
şofer
18DezghingeaTerzi NicolaiTerzi Nicolai1956PSRM222
11.29%
profesor de educaţie fizică, jurist, director, Fabrica de pîine “Gagauzcoop”, mun. Comrat
Grossu PanteleiGrossu Pantelei1968PCRM808
41.10%
1,088
57.84%
jurist, manager, “Dagota-Trans” S.R.L.
Program electoral comun al PCRMRU
Uzun TamaraUzun Tamara1967PLDM211
10.73%
învăţătoare de clase primare, secretar, Consiliul sătesc din s. Dezghingea
Neagu VictorDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiNeagu Victor1966CI
CI / 58.97%
527
26.81%
793
42.16%
medic de familie, administrator, Centrul de sănătate, s. Dezghingea
Raia NicolaiRaia Nicolai1970CI104
5.29%
antrenor-pedagog, director, “Bestvin” S.R.L.
Marin FiodorMarin Fiodor1973CI
PDM / 11.36%
94
4.78%
director, Î.M. “Tertiplic”
21FerapontievcaBaciarnicova ValentinaBaciarnicova Valentina1949PCRM87
15.48%
profesoară de geografie, director adjunct, Gimnaziul din s. Ferapontievca
Program electoral comun al PCRMRU
Covalenco SergheiCovalenco Serghei1973PSD19
3.38%
jurist, avocat, Biroul Asociat de Avocaţi, mun. Comrat
Nedova Valentina1965PLDM206
36.65%
196
32.67%
moaşă
Topal IvanDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiTopal Ivan1963CI
PCRM / 61.00%
166
29.54%
404
67.33%
tehnolog-vinificator, jurist, director, filiala U.T.A. Găgăuzia, Biroul Naţional de Statistică
Jelihovschi MihailJelihovschi Mihail1974PSRM21
3.74%
zootehnician, operator, “Basarabia-Agro-Export” S.R.L.
Garciu AndreiGarciu Andrei1986PDM45
8.01%
jurist, secretar, Сonsiliul sătesc, Primăria s. Ferapontievca
Mihu Boris1961CI
CI / 8.94%
16
2.85%
medic veterinar, tehnician de inseminare artificială, s. Ferapontievca
Leicovici Piotr1956PL2
0.36%
pedagog, politolog, contabil, jurist, director, filiala Comrat, Î.S. “Moldova-Concert”
26ChirsovaPiron StepanPiron Stepan1966CI
CI / 13.92%
423
18.20%
constructor-hidrotehnic, economist, director executiv, “Oguztelcom” S.R.L.
Program electoralRU
Vornicoglo Gheorghii1953PSD106
4.56%
filolog, director, Liceul Teoretic “M.I.Tuzlov”, s. Chirsova
Ciolac IliaDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiCiolac Ilia1962PCRM
PCRM / 52.50%
607
26.12%
992
40.28%
inginer-tehnolog-vinificator, agronom, director executiv, “Maivali-Agro” S.R.L.
Program electoral comun al PCRMRU
Neicovcen VasiliiNeicovcen Vasilii1960PPSM110
4.73%
pedagog, vicepreşedinte, Consiliul municipal, mun. Comrat
Sarioglo StepanSarioglo Stepan1974CI446
19.19%
1,471
59.72%
felcer-narcolog, policlinica raională centrală
Racovcena TatianaRacovcena Tatiana1970CI
MRR / 3.39%
159
6.84%
filolog, pedagog superior, Universitatea de Stat din Comrat
Arnaut IvanArnaut Ivan1981CI424
18.24%
drept economic
Coroleac StepanCoroleac Stepan1989MR49
2.11%
istoric, profesor de istorie, Liceul Teoretic “M. Grecu”, mun. Chişinău
27CongazManolov MihailManolov Mihail1986PCRM596
26.48%
840
42.08%
jurist, viceprimar, Primăria s. Congaz
Program electoral comun al PCRMRU
Telpiz Fiodor1964CI510
22.66%
economist, director, “Olfedal-Trans” S.R.L.
Bargan IvanBargan Ivan1966PLDM215
9.55%
jurist, director, Î.I. “Bargan-Solomon”
Program electoralRU
Nicolaev Dmitrii1953CI
CI / 47.27%
339
15.06%
specialist în construcţii industriale şi civile, director comercial, “Fetnecvin” S.R.L.
Fedorov IvanFedorov Ivan1963CI591
26.25%
1,156
57.92%
inginer-mecanic, preşedinte, “Tehnomas” S.R.L.
28CongazCaraseni DemianDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiCaraseni Demian1966CI
PCRM / 52.25%
1,125
59.15%
pedagog, vicepreşedinte, Adunarea Populară a U.T.A. Găgăuzia
Program electoralRU
Telpiz ConstantinTelpiz Constantin1957CI
CI / 47.75%
709
37.28%
jurist, primar, s. Congaz
Gagauz DmitriiGagauz Dmitrii1962PDM68
3.58%
jurist, şef, secţia de poliţie, s. Congaz
29Congazcicul de SusComur IvanComur Ivan1978PCRM134
13.24%
magistru în management, inspector principal, Inspectoratul teritorial al muncii, U.T.A. Găgăuzia
Program electoral comun al PCRMRU
Coltuc Dmitrii1982CI136
13.44%
contabil
Mitul ZaharMitul Zahar1958CI325
32.11%
565
56.39%
agronom, preşedinte, G.Ţ. “Mitul Z. S.”
Zaharia SergheiDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiZaharia Serghei1971PLDM
CI / 50.74%
417
41.21%
437
43.61%
istoric, jurist, decan, Facultatea de drept, Universitatea de Stat din Comrat
32CotovscoeReguş SvetlanaReguş Svetlana1979CI211
44.89%
jurist, specialist principal, reprezentanţa Centrului pentru Drepturile Omului din Moldova, U.T.A. Găgăuzia
Ormanji NicolaiDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiOrmanji Nicolai1973PLDM
PDM / 76.20%
259
55.11%
felcer-veterinar, specialist în contabilitate şi audit, magistru în drept public, director, Centrul social regional “Impreuna pentru viaţă” pentru persoanele infectate/afectate HIV/SIDA
33Chioselia RusăCovalenco ElenaDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiCovalenco Elena1956PLDM
MRR / 51.11%
102
27.42%
bibliotecar, vicepreşedinte, Adunarea Populară a U.T.A. Găgăuzia
Mihail AlexeiMihail Alexei1967PL23
6.18%
auto-lăcătuş
Constantinov IliaConstantinov Ilia1965PCRM25
6.72%
mecanic-cinema, preşedinte, Î.I. “Constantinov I.”
Program electoral comun al PCRMRU
Uzun IliaUzun Ilia1967PSRM
CI / 9.24% (Comrat)
222
59.68%
medic veterinar, director, “Fortress” S.R.L.
34SvetlîiTorlac Vasilii1955CI
CI / 14.83%
208
32.91%
299
49.67%
inginer-mecanic, pedagog, consilier al Başcanului, Comitetul executiv al U.T.A. Găgăuzia
Col TrifonCol Trifon1948PLDM57
9.02%
cultură fizică şi sport
Ivanov IvanIvanov Ivan1982CI148
23.42%
economist, contabil şef adjunct, Colegiul Tehnic Agricol, s. Svetlîi
Ciavdari PiotrDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiCiavdari Piotr1950CI
PCRM / 56.87%
219
34.65%
303
50.33%
inginer-hidrotehnic, energetician principal, “Megagronomia plus” S.R.L.
Program electoralRU

Raionul Ceadîr-Lunga

5Ceadîr-LungaCaicî OlegCaicî Oleg1975PCRM678
44.08%
886
59.50%
economist, director, filiala “Ceadîr-Lunga-Gaz” S.R.L.
Program electoral comun al PCRMRU
Curdoglo PiotrCurdoglo Piotr1962PSRM
CI / 6.78%
141
9.17%
şofer-mecanic, secretar executiv, Organizaţia teritorială PSRM, r-nul Ceadîr-Lunga
Mihailov AndreiMihailov Andrei1982PLDM175
11.38%
manager resurse umane, director executiv, “Iunat” S.R.L.
Guboglo OlgaGuboglo Olga1963CI359
23.34%
603
40.50%
manager în educaţie, învăţătoare de clasele primare, specialist-metodist principal, Direcţia generală învăţămînt, U.T.A. Găgăuzia
Rusev GheorghiiRusev Gheorghii1953PDM
CI / 4.63%
157
10.21%
inginer, specialist principal, Inspecţia de Stat Teritorială în Construcţii, U.T.A. Găgăuzia
Merjan SergheiMerjan Serghei1965PSD28
1.82%
medic, şef adjunct, Direcţia principală a sănătăţii, familiei şi protecţiei sociale a U.T.A. Găgăuzia
6Ceadîr-LungaLeiciu GheorghiiLeiciu Gheorghii1963CI1,308
60.19%
jurist, procuror interimar al U.T.A. Găgăuzia
Program electoralRU
Terzi FiodorTerzi Fiodor1962PSD
PSDM / 20.58% (Joltai)
113
5.20%
regizor, administrator, Biroul de corespondenţi 5TV
Duleva SvetlanaDuleva Svetlana1970CI547
25.17%
medic de familie, vice-director, Centrul Medicilor de Familie, r-nul Ceadîr-Lunga
Baciu DianaBaciu Diana1971PLDM187
8.61%
profesoară de istorie, director, Gimnaziul “P. Kazmalî”, or. Ceadîr-Lunga
Torlac Serghei1952PL
AMN / 0.59% (Baurci)
18
0.83%
inginer zootehnician, temporar neangajat în cîmpul muncii
7Ceadîr-LungaPetcovici IuriiPetcovici Iurii1964PDM
PAM / 37.93%
437
19.21%
jurist, director, secţia de paşapoarte, Secţia de evidenţă şi documentare a populaţiei, or. Ceadîr-Lunga
Moga LiudmilaMoga Liudmila1969PCRM
PCRM / 11.61%
518
22.77%
inginer termoenergetic, inginer-metrolog, specialist în administraţie publică, inginer, “Gagauz-gaz” S.R.L.
Program electoral comun al PCRMRU
Zaharia LiuboviZaharia Liubovi1973PSRM
CI / 5.83%
93
4.09%
inginer zootehnician, contabil, jurnalist, viceprimar, Primăria or. Ceadîr-Lunga
Constantinova VasilisaConstantinova Vasilisa1949CI546
24.00%
1,125
49.39%
medic pediatru, director, Centrul Medicilor de Familie, r-nul Ceadîr-Lunga
Curdov IvanCurdov Ivan1981CI124
5.45%
jurist, specialist în vămuirea mărfurilor, Camera de Comerţ şi Industrie, U.T.A. Găgăuzia
Iurcenco ElenaIurcenco Elena1975CIs-a retras din competiţia electorală
profesoară de matematică, director, Liceul Teoretic “М. Guboglo”, or. Ceadîr-Lunga
Topal AnatoliiTopal Anatolii1972PLDM557
24.48%
1,153
50.61%
militar prin contract, pedagog social, psiholog, jurist, specialist în administraţie publică, comandant adjunct, Centrul Militar teritorial, U.T.A. Găgăuzia
12BaurciCadîn GrigoriiCadîn Grigorii1970CI
CI / 32.85%
1,773
90.05%
tehnician-mecanic, jurist, şef, Direcţia Teritorială Înregistrare a Transportului şi Calificarea Conducătorilor Auto, or. Ceadîr-Lunga
Pamujac GalinaPamujac Galina1967CI196
9.95%
pedagog, profesor de istorie, director, Liceul Teoretic, s. Baurci
Cristev SergheiCristev Serghei1989PDMs-a retras din competiţia electorală
inginer, Î.S. CRIS “Registru”
14BeşghiozIlieva AnghelinaIlieva Anghelina1980PLDM80
9.12%
pedagog, director interimar, Liceul Teoretic, s. Beşghioz
Caraja IvanCaraja Ivan1961CI330
37.63%
605
61.67%
pilot-inginer, director, “ZETO” S.A.
Bezvoleva NadejdaBezvoleva Nadejda1979CI156
17.79%
filolog, profesoară de limba şi literatura rusă, jurnalist liber profesionist, TV “AYIN-ACIK”
Stoianov DmitriiStoianov Dmitrii1981PCRM311
35.46%
376
38.33%
inginer-tehnolog, director, Î.I. “Temiz SU”
Program electoral comun al PCRMRU
19JoltaiPetcovici VictorPetcovici Victor1958PSRM91
9.88%
agronom, director, “Yurtluc” S.R.L.
Şoşeva NataliaDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiŞoşeva Natalia1964CI
CI / 55.23%
356
38.65%
503
53.68%
farmacist, şeful filialei “Faramcon” S.R.L, or. Ceadîr-Lunga
Lazarev Simion1957CI414
44.95%
434
46.32%
inginer, director tehnic, TV “Eni Ay”
Sarov Dmitrii1952PSD60
6.51%
economist, director, “ASES Consulting” S.R.L., mun. Chişinău
22GaidarCapsamun GheorghiiDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiCapsamun Gheorghii1966PCRM
CI / 50.49%
289
17.61%
agronom, jurist, preşedinte, Cooperativa agricolă de producţie “Aider-Agro”, r-nul Ceadîr-Lunga
Program electoral comun al PCRMRU
Gagauz FiodorGagauz Fiodor1958CI
CI / 49.51%
962
58.62%
jurist, specialist în administraţie publică, preşedinte, Mişcarea civică “Găgăuzia Unită”, mun. Comrat
Stoianov IliaStoianov Ilia1968CI
CI / 7.53%
390
23.77%
mecanic, director, “Macinatorul” S.R.L.
24CazacliaChior Afanasii1969CI392
19.69%
manager, director, “C&FH Service” S.R.L.
Mandaji Elena1974PLDM222
11.15%
filolog, profesoară de limba şi literatura rusă, director, Grădiniţa nr.3, s. Cazaclia
Chior NicolaiChior Nicolai1960PCRM1,234
61.98%
istoric, profesor de istorie şi educaţie civică, Liceul Teoretic, s. Cazaclia
Program electoral comun al PCRMRU
Uzun MihailUzun Mihail1958CI143
7.18%
profesor de fizică, director, “Altin-Alma” S.R.L.
25Chiriet-LungaDrumi TamaraDrumi Tamara1958PSRM34
3.29%
manager-economist, director, Biroul de comunicaţii, s. Chiriet-Lunga
Radova OlgaRadova Olga1950PCRM
PCRM / 18.62%
137
13.26%
filolog, pedagog, Gimnaziul din s. Chiriet-Lunga
Program electoral comun al PCRMRU
Todoroglo Grigorii1977PDM57
5.52%
jurist
Drumi DmitriiDrumi Dmitrii1973CI168
16.26%
şofer, consilier al Başcanului, Comitetul executiv al U.T.A. Găgăuzia
Chiurcciu GheorghiiDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiChiurcciu Gheorghii1975CI
CI / 53.10%
193
18.68%
471
45.95%
preşedinte, Comisia permanentă învăţămînt, cultură şi culte, Adunarea Populară a U.T.A. Găgăuzia
Ghiumiuşliu DanielGhiumiuşliu Daniel1965PLDM130
12.58%
tehnician-mecanic, director, S.N.C. “Chiriet-Firini”
Burgudji IvanBurgudji Ivan1953CI314
30.40%
554
54.05%
jurist, şef, reprezentanţa oficială a U.T.A. Găgăuzia în regiunea transnistreană
30CopceacDragan NicolaiDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiDragan Nicolai1965PCRM
PCRM / 76.92%
866
65.51%
jurist, preşedinte, Gospodăria colectivă “Pobeda”, s. Copceac
Program electoral comun al PCRMRU
Gaidarji AnnaGaidarji Anna1965CI319
24.13%
medic-stomatolog, I.M.S.P. Spitalul din s. Copceac
Dragan AnatoliiDragan Anatolii1965CI137
10.36%
manager-economist, filiala “Asena-textil” S.R.L., s. Copceac
Program electoralRU
31CopceacCurdov IvanCurdov Ivan1952PCRM334
29.93%
443
41.83%
electro-mecanic, preşedintele Comisiei de revizie, Gospodăria colectivă “Pobeda”, s. Copceac
Program electoral comun al PCRMRU
Uzun SidorDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiUzun Sidor1967CI
CI / 50.33%
289
25.90%
medic-neurolog, şef, Direcţia principală a sănătăţii, familiei şi protecţiei sociale a U.T.A. Găgăuzia
Orlioglo OlegOrlioglo Oleg1980CI74
6.63%
profesor de istorie, specialist în probleme tineret şi sport, Primăria s. Copceac
Manastîrlî DmitriiManastîrlî Dmitrii1967CI419
37.54%
616
58.17%
profesor de biologie şi chimie, Liceul Teoretic “B. Ianacoglo”, s. Copceac
35TomaiCimpoieş SergheiCimpoieş Serghei1966CI
CI / 12.10%
721
40.92%
1,012
52.00%
antreprenor, director, “Basarabia-Agroexport” S.R.L.
Nedov IvanNedov Ivan1966CI384
21.79%
934
48.00%
inginer-constructor, director, “Bugeacagrotehservice” S.R.L.
Dimoglo VladimirDimoglo Vladimir1980PLDM318
18.05%
manager, director comercial, “Antara-Prim” S.R.L.
Cimpoieş AnatoliiCimpoieş Anatolii1963CI
CI / 49.71%
339
19.24%
inginer-mecanic, jurist, maistru, “Gagauz-gaz” S.R.L.

Raionul Vulcăneşti

8VulcăneştiTomailî NicolaiTomailî Nicolai1978PCRM433
21.44%
electro-gazo-sudor, tinichigiu auto
Program electoral comun al PCRMRU
Petrioglu VictorPetrioglu Victor1974CI964
47.72%
1,179
52.28%
specialist în administraţia publică
Bubuioc CozmaBubuioc Cozma1953PLDM122
6.04%
agronom principal, “Agrosudresurs”, S.R.L.
Copuşciulu GheorghiiCopuşciulu Gheorghii1963CI
CI / s-a retras
439
21.73%
1,076
47.72%
jurist, inspector, U.T.A. Găgăuzia
Toporaş OlegToporaş Oleg1982PSD62
3.07%
specialist în relaţii internaţionale, director, “Medion-TC” S.R.L.
9VulcăneştiOnofrei VladislavOnofrei Vladislav1979PCRM559
29.47%
871
48.96%
jurist, director, “Onovlaf-Grup” S.R.L
Program electoral comun al PCRMRU
Posmac BorisPosmac Boris1954PSRM230
12.12%
tehnician-constructor
Gheorghiev MihailDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiGheorghiev Mihail1965PLDM
CI / 64.01%
364
19.19%
medic, director, I.M.S.P. Spitalul raional Vulcăneşti
Ţurcan IvanŢurcan Ivan1952PSD
CI / 18.00%
312
16.45%
inginer-mecanic, director, “Vulcăneşti-Petrol” S.A.
Petrioglo VictorPetrioglo Victor1962CI432
22.77%
908
51.04%
jurist, director, Î.S. “Service-Paza”, or. Vulcăneşti
10VulcăneştiTiutin RomanTiutin Roman1980PCRM661
43.52%
797
56.93%
jurist, preşedinte, Consiliul orăşenesc, or. Vulcăneşti
Program electoral comun al PCRMRU
Colioglo MihailColioglo Mihail1949PSRM121
7.97%
manager-economist în agricultură, pensionar
Ghermec AfanasiiGhermec Afanasii1972PSD69
4.54%
filolog, traducător, profesor de limba găgăuză, Liceul Teoretic “I. Ivanoglo”, or. Vulcăneşti
Cazanî NicolaiCazanî Nicolai1966CI161
10.60%
profesor de educaţie fizică, antrenor, Şcoala Sportivă, or. Vulcăneşti
Tucan VasiliiTucan Vasilii1955PDM173
11.39%
agronom, preşedinte, Asociaţia orbilor, s. Burlaceni
Terzi GheorghiiTerzi Gheorghii1953CI201
13.23%
603
43.07%
agronom, preşedinte, “Combifuraj-Vulcăneşti” S.A.
Pavalachi Valeriu1974PL25
1.65%
director, “Marigortrans” S.R.L
Cîssa DmitriiCîssa Dmitrii1957CI
PSDM / 5.98%
108
7.11%
jurist, director, Î.I. “Temp-Chissa”
16CişmichioiUrum LeonidUrum Leonid1959PSRM284
15.34%
dirijor, director, Casa de cultură, s. Cişmichioi
Madjar PiotrMadjar Piotr1969CI
CI / 29.14%
727
39.28%
1,158
52.93%
manager, “Nefis” S.R.L.
Momcea ConstantinMomcea Constantin1955PCRM
PCRM / 13.40%
104
5.62%
istoric, profesor de istorie şi teoria statului şi dreptului, director, Gimnaziul din s. Cişmichioi
Program electoral comun al PCRMRU
Deputat al Adunării Populare a GăgăuzieiCaragheorghii Vitalii1977PLDM
CI / 53.53%
736
39.76%
1,030
47.07%
agronom, director, “Eccelic Lux”
20EtuliaUzun Afanasii1955CI547
32.44%
inginer zootehnician, conducător, gospodărie ţărănească, s. Etulia
Arnaut IvanDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiArnaut Ivan1958CI
PCRM / 51.64%
1,139
67.56%
inginer-mecanic, director, “Burun-Agro” S.R.L.
23CarbaliaGaidarji ValentinGaidarji Valentin1984CI109
42.25%
144
51.99%
conservarea şi gestionarea resurselor naturale, manager, “Autoneon” S.R.L.
Dergaci IvanDeputat al Adunării Populare a GăgăuzieiDergaci Ivan1952PSRM
PCRM / 63.97%
103
39.92%
133
48.01%
agronom-viticultor, director, “Agrodem” S.R.L., s. Carbalia
Dermenji VasilisaDermenji Vasilisa1965PCRM
PAM / 16.78%
46
17.83%
regizor, jurist
Program electoral comun al PCRMRU

Lista deputaţilor aleşi la 9 şi 23 septembrie 2012 în Adunarea Populară a Găgăuziei