AlegeriParlamentare2009

Dezbateri electorale la radio şi televiziune

Conform regulamentului Comisiei Electorale Centrale privind reflectarea campaniei electorale în mijloacele de informare în masă, instituţiile audiovizualului vor organiza dezbateri timp de nu mai puţin de 90 minute pe zi, în una sau în mai multe emisiuni. Formatul dezbaterilor este ales de către instituţiile media şi, în urma consultărilor prealabile cu concurenţii electorali, acestea stabilesc tematica. Concurenţii sunt selectaţi în baza unuia din cele patru criterii: ordinea de prezentare a cererilor la instituţia audiovizualului, ordinea de înregistrare la CEC, ordinea alfabetică sau tragerea la sorţi.

În acest an 23 posturi de televiziune şi 7 posturi de radio au declarat că vor organiza dezbateri electorale. Mai jos prezentăm orarul dezbaterilor electorale la posturile TV şi radio care au cea mai mare arie de acoperire.

Orarul dezbaterilor electorale

DataMoldova-1TV-7PRO TV ChişinăuEURO TV ChişinăuRadio MoldovaVocea Basarabiei
vineri, 3 aprilie18:10–18:40
UMPR
UCM

19:45–20:15
Tatiana Ţîmbalist
PLDM (Vlad Filat)
PL (Dorin Chirtoacă)

21:40–22:10
Ştefan Urîtu
PSD (Dumitru Braghiş)

22:30–22:45
Sergiu Banari
PCRM
    08:00–08:30
Tatiana Ţîmbalist
PLDM
PL

09:00–09:30
UMPR
UCM

11:00–11:30
Ştefan Urîtu
PSD

17:00–17:30
Sergiu Banari
PCRM
09:15–10:00
PCRM
PSD
PDM (Igor Klipii)

15:15–16:30
UCM
PPCD
MAE
PpNŢ

20:30–21:40
AMN (Serafim Urechean)
PL (Dorin Chirtoacă)
PLDM (Vlad Filat)
joi, 2 aprilie19:45–20:15
Victor Răilean
PPCD (Iurie Roşca)

21:40–22:10
PpNŢ
PEMAVE

22:30–22:45
Valentina Cuşnir
PDM (Oazu Nantoi)
19:20–20:05
PLDM (Alexandru Tănase)
PPCD (Vlad Cubreacov)
PDSMU (Ana Tcaci)
22:15–23:00
PPCD (Ghenadie Vaculovschi)
PLDM (Vlad Filat)
Victor Răilean
18:00-18:50
PL
PSD
PPCD

21:40-22:20
AMN
PEMAVE
PLDM

22:20-23:00
PDM (Valentina Buliga)
PDSMU
PC (Natalia Nirca)
PpNŢ
08:00–08:30
Victor Răilean
PPCD

11:00
PpNŢ
PEMAVE

17:00–17:30
Valentina Cuşnir
PDM
09:15
PPCD
PSD
PLDM

15:15–16:30
PL (Lilian Carp)
MAE (Anatol Petrencu)
PLDM (Vladimir Hotineanu)

20:30–21:40
AMN (Valeriu Savin)
PCRM
PDM (Valentina Buliga)
UCM (Veaceslav Afanasiev)
miercuri, 1 aprilie19:45–20:15
PC
PDSMU

21:40–22:10
Alexandr Lomakin
AMN (Victor Osipov)

22:30–23:00
PRM (Aurel Bucureanu)
MAE (Alexandra Can)
19:20–19:50
PDM
PC

21:30–22:15
UMPR (Gheorghe Sima)
UCM (Mihai Petrache)
MAE (Vitalia Pavlicenco)
22:15–23:00
Ştefan Urîtu
UMPR
PDSMU
18:00-18:50
PL
PEMAVE

21:40-22:20
PPCD (Iurie Roşca)
Alexandr Lomakin (Evgheni Nazarenco)

22:20-23:00
MAE
PRM
UCM
08:00–08:30
PC
PDSMU

11:00–11:30
Alexandr Lomakin
AMN (Victor Osipov)

17:00–17:30
PRM
MAE
09:15–10:00
MAE (Vitalia Pavlicenco)
PCRM
PL (Nistor Grozavu)

15:15–16:30
AMN (Sergiu Baltaga)
PEMAVE (Tamara Tonu)
PC (Zinovia Zorin)

20:30–21:40
PDM (Nelea Berezovscaia)
PPCD
PLDM (Mihail Şleahtiţchi)
AMN (Leonid Bujor)
marţi, 31 martie19:45–20:15
PL
PLDM
PDSMU

21:40–22:10
Valentina Cuşnir
PCRM

22:30–23:00
PDM
PpNŢ
  22:15–23:00
PDM (Oleg Serebrian)
PCRM
Valentina Cuşnir (Ghenadie Brega)
Sergiu Banari
18:00-18:50
UCM
PRM

21:40-22:20
MAE
PpNŢ

22:20-23:00
PC
PDSMU
08:00–08:30
PL
PLDM
PDSMU

11:00–11:30
Valentina Cuşnir
PCRM

17:00–17:30
PDM
PpNŢ
09:15–10:00
PL
PDM
PCRM

15:15–16:30
UCM (Veaceaslav Afanasiev)
PPCD
PLDM (Liliana Palihovici)
MAE (Anatol Petrencu)

20:30–21:40
PSD
AMN (Iurie Colesnic)
PDSMU
luni, 30 martie19:45–20:15
AMN
PEMAVE

21:40–22:10
Sergiu Banari
PRM

22:30–23:00
MAE
PC
19:20–20:05
AMN
PEMAVE
PL

21:30–22:15
Alexandr Lomakin
Ştefan Urîtu
Sergiu Banari
22:15–23:00
PpNŢ
PRM (Aurel Bucureanu)
Sergiu Banari
Ştefan Urîtu
18:00-18:50
PSD
PRM

21:40-22:20
AMN
PDM

22:20-23:00
PSD
PLDM
08:00–08:30
AMN
PEMAVE

11:00–11:30
Sergiu Banari
PRM

17:00–17:30
MAE
PC
09:15–10:00
PPCD
AMN
PLDM

15:15–16:30
PCRM
PpNŢ
UCM (Gheorghe Avornic)
MAE (Mariana Ţăranu)

20:30–21:40
PC (Ion Doroban)
PEMAVE (Vladimir Madan)
PL (Ion Cebanu)
PDM (Victor Zubcu)
duminică, 29 martie      15:00–16:30
MAE (Anatol Petrencu)
PDSMU
PEMAVE (Leonid Volosciuc)
UCM (Veaceslav Afanasiev)
sîmbătă, 28 martie  19:20–20:05
Victor Răilean
Valentina Cuşnir
Tatiana Ţîmbalist

20:40–21:25
PRM
PSD
PpNŢ
    10:15–12:00
AMN
PCRM
PL
UCM
PLDM
vineri, 27 martie19:45–20:15
PSD (Dumitru Braghiş)
UMPR (Gheorghe Sima)

21:40–21:55
Ştefan Urîtu
Victor Răilean

22:30–23:00
Tatiana Ţîmbalist
Alexandr Lomakin
    08:00–08:30
PSD
UMPR

11:00–11:15
Ştefan Urîtu
Victor Răilean

17:00–17:30
Tatiana Ţîmbalist
Alexandr Lomakin
09:15–10:00
Sergiu Banari
Ştefan Urîtu

15:15–16:30
PDM
PSD
UCM

20:30–21:40
PCRM
PL (Ion Cebanu)
PPCD
PLDM (Vitalie Nagacevschi)
joi, 26 martie19:45–20:15
UCM (Vasile Tarlev)
PDM (Oazu Nantoi)
PL (Corina Fusu)

21:40–21:55
PpNŢ
PPCD (Iurie Roşca)

22:30–23:00
PPCD (Iurie Roşca)
UCM (Vasile Tarlev)
  22:15–23:00
MAE (Vitalia Pavlicenco)
PSD (Dumitru Braghiş)
Tatiana Ţîmbalist
18:00-18:50
Alexandr Lomakin
Ştefan Urîtu

21:40-22:20
Sergiu Banari
Valentina Cuşnir

22:20-23:00
Tatiana Ţîmbalist
Victor Răilean
08:00–08:30
UCM
PDM
PL

11:00–11:30
PpNŢ
PPCD

17:00–17:30
PPCD (Alexandru Corduneanu)
UCM (Vasile Tarlev)
09:15–10:00
MAE
PCRM
PLDM

15:15–16:30
AMN
UCM
PDSMU

20:30–21:40
PPCD
PpNŢ
PEMAVE
PC
miercuri, 25 martie19:45–20:15
PSD (Dumitru Braghiş)
AMN (Victor Osipov)

21:40–22:10
Tatiana Ţîmbalist
PLDM (Vlad Filat)

22:30–23:00
Valentina Cuşnir
Victor Răilean
19:20–19:50
PSD (Victor Şelin)
AMN (Valeriu Cosarciuc)

21:30–22:15
Alexandr Lomakin
Ştefan Urîtu
Tatiana Ţîmbalist
22:15–23:00
AMN (Leonid Bujor)
PC (Natalia Nirca)
Alexandr Lomakin (Evgheni Nazarenco)
18:00-18:50
PDM
PEMAVE

21:40-22:20
PL
PDSMU

22:20-23:00
PC
PpNŢ
08:00–08:30
PSD
AMN

11:00–11:30
Tatiana Ţîmbalist
PLDM

17:00–17:30
Valentina Cuşnir
Victor Răilean
09:15–10:00
PPCD
PSD
PDM

15:15–16:30
PCRM
PpNŢ
PEMAVE
PC

20:30–21:40
AMN
UCM
PLDM
marţi, 24 martie19:45–20:15
PRM (Ion Curtean)
UMPR (Gheorghe Sima)

21:40–22:10
Ştefan Urîtu
PEMAVE (Vladimir Braga)

22:30–23:00
Sergiu Banari
PC (Oleg Nirca)
  22:15–23:00
UCM (Mihai Petrache)
PL (Dorin Chirtoacă)
PEMAVE (Andrei Dumbrăveanu)
18:00-18:50
AMN
PEMAVE

21:40-22:20
MAE
UCM

22:20-23:00
PLDM
PPCD
08:00–08:30
PRM
UMPR

11:00–11:30
Ştefan Urîtu
PEMAVE

17:00–17:30
Sergiu Banari
PC
09:15–10:00
PSD (Bogdan Ţîrdea)
PLDM (Alexandru Tănase)
PCRM

15:15–16:30
PL (Boris Vieru)
MAE (Anatol Petrencu)
PPCD
PDM (Oleg Ţulea)

20:30–21:40
Ştefan Urîtu
Valentina Cuşnir
Sergiu Banari
luni, 23 martie19:45–20:15
MAE (Anatol Petrencu)
PC (Natalia Nirca)
UMPR (Gheorghe Sima)

21:40–22:10
Alexandr Lomakin
MAE (Vitalia Pavlicenco)

22:30–23:00
PDSMU (Ana Tcaci)
PCRM (Grigore Petrenco)
19:20–20:05
PRM (Aurel Bucureanu)
UMPR (Iurii Corsun)
PDM (Oazu Nantoi)

21:30–22:15
MAE (Alexandra Can)
PPCD (Iurie Roşca)
PC (Andrei Romanciuc)
  18:00-18:50
PLDM
PC

21:40-22:20
MAE
UCM

22:20-23:00
PSD
PL
08:00–08:30
MAE
PC
UMPR

11:00–11:30
Alexandr Lomakin
MAE (Vitalia Pavlicenco)

17:00–17:30
PDSMU
PCRM
09:15–10:00
PCRM
PDM (Oazu Nantoi)
PSD

15:15–16:30
PEMAVE (Andrei Dumbrăveanu)
PDSMU
UCM (Gheorghe Avornic)
PRM (Aurel Bucureanu)

20:30–21:40
PPCD
MAE (Ion Neagu)
PLDM (Vitalie Nagacevschi)
PL (Valeriu Munteanu)
duminică, 22 martie      15:00–16:30
MAE
PPCD
PCRM
AMN
sîmbătă, 21 martie  19:20–20:05
Victor Răilean
Valentina Cuşnir
Sergiu Banari

20:40–21:25
UCM (Veaceslav Afanasiev)
PDSMU (Ana Tcaci)
PEMAVE (Vladimir Braga)
    10:15–12:00
PDM
UCM
AMN
PLDM
PL
vineri, 20 martie19:45–20:15
PLDM (Vlad Filat)
PCRM (Galina Balmoş)

21:40–22:10
PPCD (Iurie Roşca)
Ştefan Urîtu

22:30–23:00
UCM (Gheorghe Avornic)
Sergiu Banari
    08:00–08:30
PLDM
PCRM

11:00–11:30
PPCD (Valentina Şerpul)
Ştefan Urîtu

17:00–17:15
UCM (Gheorghe Avornic)
Sergiu Banari
09:15–10:00
UCM (Veaceslav Afanasiev)
MAE (Ion Neagu)
PRM (Aurel Bucureanu)

15:15–16:30
PL
PC
PpNŢ

20:30–21:40
PCRM
AMN
PPCD
PLDM
joi, 19 martie19:45–20:15
PL (Ion Cebanu)
PDSMU (Vasile Plăcintă)

21:40–22:10
Valentina Cuşnir
Alexandr Lomakin

22:30–23:00
PDM (Valeriu Bulgari)
PRM (Aurel Bucureanu)
   18:00-18:50
PpNŢ
PDSMU

21:40-22:00
PpNŢ
PRM (Ion Curtean)

22:20-23:00
PDM
PPCD
08:00–08:30
PL
PDSMU

11:00–11:30
Valentina Cuşnir
Alexandr Lomakin

17:00–17:30
PDM (Valeriu Bulgari)
PRM (Aurel Bucureanu)
09:15–10:00
PL (Alexandru Arseni)
PLDM (Mihai Godea)

15:15–16:30
PC (Zinovia Zorin)
PCRM
PDSMU
AMN (Gheorghe Susarenco)

20:30–21:40
PPCD
PDM (Oleg Serebrian)
PSD
MAE (Anatol Petrencu)
miercuri, 18 martie19:45–20:15
PSD (Dumitru Braghiş)
Tatiana Ţîmbalist

21:40–22:10
PEMAVE (Andrei Dumbrăveanu)
PpNŢ (Nicolae Sali)

22:30–22:45
AMN (Leonid Bujor)
Victor Răilean
19:20–20:05
Sergiu Banari
Ştefan Urîtu
Alexandr Lomakin

21:30–22:15
PLDM (Veaceslav Negruţa)
PL (Nistor Grozavu)
PpNŢ (Ion Buzu)
  18:00-18:50
Victor Răilean
Sergiu Banari

21:40-22:00
Ştefan Urîtu
Tatiana Ţîmbalist

22:20-23:00
Alexandr Lomakin
Valentina Cuşnir
08:00–08:30
PSD
Tatiana Ţîmbalist

11:00–11:30
PEMAVE (Andrei Dumbrăveanu)
PpNŢ (Nicolae Sali)

17:00–17:30
AMN
Victor Răilean
09:15–10:00
PPCD
PL
MAE

15:15–16:30
UCM (Ivan Creţu)
PCRM
PLDM (Alexandru Tănase)
PEMAVE (Andrei Dumbrăveanu)

20:30–21:40
AMN (Gheorge Susarenco)
PDM (Ion Păduraru)
PSD
marţi, 17 martie19:45–20:15
Ştefan Urîtu
AMN (Valeriu Cosarciuc)
PCRM (Iurie Muntean)

21:40–22:10
PC (Natalia Nirca)
PPCD (Iurie Roşca)

22:30–23:00
Victor Răilean
PEMAVE (Anatolie Prohniţchi)
   18:00-18:50
UCM
PEMAVE

21:40-22:20
PRM (Aurel Bucureanu)
PL (Ion Cebanu)

22:20-23:00
PC (Zinovia Zorin)
PSD (Eduard Muşuc)
08:00–08:30
Ştefan Urîtu
AMN
PCRM

11:00–11:30
PC
PPCD

17:00–17:30
Victor Răilean
PEMAVE
09:15–10:00
Valentina Cuşnir
Sergiu Banari

15:15–16:30
AMN (Valeriu Muravschi)
PPCD
MAE (Alexandra Can)
PEMAVE (Tatiana Gribincea)

20:30–21:40
PDM (Igor Clipii)
PLDM (Veaceslav Negruţa)
PL (Mariana Ambros)
PCRM
luni, 16 martie19:45–20:15
UMPR (Gheorghe Sima)
UCM (Valerii Klimenko)

21:40–22:10
Tatiana Ţîmbalist
PDM (Valentina Buliga)

22:30–23:00
PpNŢ (Nicolae Uţica)
PLDM (Mihai Godea)
19:20–20:05
PL (Corina Fusu)
PPCD (Iurie Roşca)
PEMAVE (Andrei Dumbrăveanu)

21:30–22:15
Victor Răilean
Tatiana Ţîmbalist
Valentina Cuşnir
  18:30-18:55
PDSMU
MAE

21:40-22:20
PDM (Oazu Nantoi)
PPCD (Iurie Roşca)

22:20-23:00
AMN
PLDM
08:00–08:30
UMPR
UCM

11:00–11:30
Tatiana Ţîmbalist
PDM

17:00–17:30
PpNŢ
PLDM
09:15–10:00
AMN
PLDM
PPCD

15:15–16:30
UCM
PDSMU
PpNŢ

20:30–21:40
PSD
PL
PCRM
PC
duminică, 15 martie      15:00–16:30
PSD
PDM
UCM
PCRM
sîmbătă, 14 martie  19:20–20:05
PC
PDM
PRM

20:40–21:25
AMN
UCM
PSD
    10:15–12:00
AMN (Iurie Colesnic)
PPCD
PL (Nistor Grozavu)
PLDM (Vlad Filat)
MAE (Anatol Petrencu)
PCRM
vineri, 13 martie19:45–20:15
Valentina Cuşnir
Sergiu Banari

21:40–22:10
Alexandr Lomakin
Valentina Cuşnir

22:30–23:00
PRM (Aurel Bucureanu)
PL (Nistor Grozavu)
    08:00–08:30
Valentina Cuşnir
Sergiu Banari

11:00–11:30
Alexandr Lomakin
PSD

17:00–17:30
PRM
PL
09:15–10:00
Ştefan Urîtu
Valentina Cuşnir

15:15–16:30
PPCD
PEMAVE
PSD
PLDM

20:30–21:40
PDM
MAE
PDSMU
PCRM
joi, 12 martie22:30–23:00
PDSMU (Ana Tcaci)
MAE (Anatol Petrencu)
    17:00–17:30
PDSMU
MAE
09:15–10:00
PC (Natalia Nirca)
PEMAVE (Vladimir Braga)

15:15–16:30
PCRM
PDM (Oleg Ţulea)
MAE (Alexandra Can)
PpNŢ (Ion Buzu)

20:30–21:40
PLDM
PL
AMN
PPCD
miercuri, 11 martie17:00–17:30
PC (Natalia Nirca)
UMPR (Gheorghe Sima)

18:20–18:50
PLDM (Alexandru Tănase)
PEMAVE (Vladimir Braga)

19:45–20:15
Ştefan Urîtu
PDM (Oazu Nantoi)
19:20–19:50
PDSMU
PpNŢ
PCRM

21:30–22:15
PLDM
MAE
UMPR
   08:00–08:30
PC
UMPR

11:00–11:30
PLDM
PEMAVE

17:00–17:30
Ştefan Urîtu
PDM
09:15–10:00
PLDM (Alexandru Tănase)
MAE (Mariana Ţăranu)

15:15–16:30
Ştefan Urîtu
Valentina Cuşnir
Sergiu Banari

20:30–21:40
PL
AMN
PpNŢ
PCRM
marţi, 10 martie17:40–18:10
Victor Răilean
Tatiana Ţîmbalist

18:20–18:50
PCRM (Iurie Muntean)
PpNŢ (Nicolae Uţica)

19:45–20:15
MAE (Alexandra Can)
UCM (Ion Mereuţă)
    08:00–08:30
Victor Răilean
Tatiana Ţîmbalist

11:00–11:30
PCRM
PpNŢ

17:00–17:30
MAE
UCM
09:15–10:00
PL
UCM

11:20–11:50
AMN
UCM

15:15–16:30
AMN (Victor Guzun)
PLDM (Vlad Darie)
PC (Natalia Nirca)

20:30–21:40
MAE (Vitalia Pavlicenco)
PSD (Bogdan Târdea)
PDM (Dumitru Diacov)
PPCD
luni, 9 martie19:45–20:15
PRM (Valerian Hortolomei)
PSD (Dumitru Braghiş)

21:40–22:10
PL (Dorin Chirtoacă)
PPCD (Iurie Roşca)

22:30–23:00
PDSMU
Oleg Bolotnicov
    08:00–08:30
PRM
PSD

11:00–11:30
PL
PPCD

17:00–17:30
PDSMU
Oleg Bolotnicov
09:15–10:00
PSD (Eduard Muşuc)
AMN (Leonid Bujor)

15:15–16:30
PL (Boris Vieru)
PDM (Oleg Serebrian)
MAE (Vitalia Pavlicenco)

20:30–21:40
PLDM (Mihai Godea)
UCM (Mihai Petrache)
PEMAVE (Andrei Dumbrăveanu)
DataMoldova-1TV-7PRO TV ChişinăuEURO TV ChişinăuRadio MoldovaVocea Basarabiei