AlegeriParlamentare1998

Concurenţii electorali la alegerile parlamentare 1998

1  Blocul electoral “Convenţia Democrată din Moldova” (BeCDM)
2  Partidul Comuniştilor din Republica Moldova (PCRM)
3  Partidul Socialiştilor din Republica Moldova (PSRM)
4  Partidul Forţelor Democratice (PFD)
5  Blocul electoral “Unitatea Socialistă” (BeUS)
6  Partidul Democrat Agrar din Moldova (PDAM)
7  Blocul electoral “Alianţa Forţelor Democratice” (BeAFD)
  Valeriu Boicenco (candidat independent)
  Anatol Plugaru (candidat independent)
  Alexei Repede (candidat independent)
  Nicolai Guţul (candidat independent)
  Pavel Creangă (candidat independent)
  Ion Lipciu (candidat independent)
  Eugen Zastavneţchi (candidat independent)
  Mihail Cabaniuc (candidat independent)
8  Blocul electoral “Pentru o Moldovă Democratică şi Prosperă” (BepMDP)
  Grigore Frecăuţanu (candidat independent)
  Nicolae Petrica (candidat independent)
  Petru Ursu (candidat independent)
9  Partidul Social Democrat din Moldova (PSDM)
  Tihon Zaraf (candidat independent)
  Gheorghe Porcescu (candidat independent)
10  Blocul electoral “Alianţa Civică Furnica” (BeACF)
  Mihai Şuşu (candidat independent)
  Nicolai Boicenco (candidat independent)
s-a retras din competiţia electorală
11  Blocul electoral “Blocul Social-Democrat Speranţa” (BSDS)
  Andrei Coca (candidat independent)
  Tudor Bragaru (candidat independent)
s-a retras din competiţia electorală
  Victor Gurău (candidat independent)
  Ana Bologan (candidat independent)
  Gheorghe Udrea (candidat independent)
  Pavel Lupacescu (candidat independent)
  Anatolii Ungurean (candidat independent)
  Stepan Barbov (candidat independent)
12  Partidul Unit al Muncii din Moldova (PUMM)
  Mihai Corj (candidat independent)
13  Uniunea Creştin-Democrată din Moldova (UCDM)
14  Partidul Reformei (PR)
  Ion Praniţchi (candidat independent)
  Mihai Revin (candidat independent)
  Trofim Ştefan (candidat independent)
s-a retras din competiţia electorală
  Gheorghii Constantinov (candidat independent)
  Boris Dariev (candidat independent)
  Iulius Calinici (candidat independent)
  Renata Verejanu (candidat independent)
  Valeriu Reniţă (candidat independent)
  Vladimir Djugostran (candidat independent)
  Gheorghe Ţîbîrnă (candidat independent)
s-a retras din competiţia electorală
  Nester Samofalov (candidat independent)
  Ion Batcu (candidat independent)
  Ion Odainic (candidat independent)
  Lidia Munteanu (candidat independent)
  Serghei Popa (candidat independent)
  Stepan Gradinar (candidat independent)
  Vladimir Nicorici (candidat independent)
  Valentina Melnic (candidat independent)
15  Partidul Dreptăţii Social-Economice din Moldova (PDSEM)
  Tudor Borta (candidat independent)
  Gheorghe Corovai (candidat independent)
s-a retras din competiţia electorală
  Dan Nour (candidat independent)
  Alexei Frunze (candidat independent)
  Nicolai Telpiz (candidat independent)
s-a retras din competiţia electorală
  Tamara Socol (candidat independent)
  Feodor Boţan (candidat independent)
  Petru Pleşca (candidat independent)
  Leonid Cucerenco (candidat independent)
  Evstafii Cicala (candidat independent)
  Alexei Corcimar (candidat independent)
s-a retras din competiţia electorală
  Nicolai Pravdin (candidat independent)
  Gheorghe Balmuş (candidat independent)
  Vasile Neculce (candidat independent)
  Mihail Boiciuc (candidat independent)
  Aftenie Certan (candidat independent)
  Mihail Kulev (candidat independent)
  Raisa Morari (candidat independent)
  Anatol Viţu (candidat independent)
  Valeriu Danici (candidat independent)
  Boris Cernei (candidat independent)
  Aurel Cepoi (candidat independent)
  Oleg Harciuc (candidat independent)
  Chiril Ilie (candidat independent)
  Nicolae Popistaş (candidat independent)